Kamera na jednej bratislavskej križovatke. Foto:

Poradca Na semaforoch pribudli kamery: Čo natáčajú?

Foto: Soňa Zverková

21.7. 2016 9:39 Na niektorých bratislavských križovatkách pribudli nové kamery. Zisťovali sme, komu a na čo tieto zariadenia namontované na semaforoch vlastne slúžia.

Okrem klasických bezpečnostných kamier, ktoré využíva mestská polícia pri monitorovaní verejných priestranstiev, sa začínajú na bratislavských križovatkách objavovať aj nové kamery. Upozornil nás na ne jeden z čitateľov.

zdroj: Auto BILD
zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD

Tieto kamery prevádzkuje hlavné mesto. V súčasnosti existujú tri typy kamerových systémov. Jeden spravuje mestská polícia pri monitorovaní verejného priestranstva a pozostáva zo 114 bezpečnostných kamier. Najviac ich je v Starom meste (24), Petržalke (15) a Ružinove (14). Druhý systém spravuje Dopravný podnik Bratislava a tretí je automatizovaný systém riadenia premávky (ASR MCD), ktorý prevádzkuje magistrát.

Kamera na obrázku patrí do tretieho spomínaného systému, čiže do ASR MCD. Ten pozostáva  celkovo zo 46 kamier, z čoho najviac ich je v Ružinove (13), Starom meste (12) a Novom meste (9). Ide o automatizovaný systém, ktorého hlavným účelom je upraviť signalizáciu tak, aby sa zrýchlil prejazd vozidiel mestskej hromadnej dopravy.Výstup z kamier má k dispozícii aj Krajský dopravný inšpektorát v Bratislave a v prípade potreby upozorní políciu na potrebu zásahu, napríklad, výpadok svetelnej signalizácie alebo dopravnú nehodu.

Kamera na jednej bratislavskej križovatke. Foto:
Kamera na jednej bratislavskej križovatke. Foto:
Zdroj: Soňa Zverková

Pochopiteľne nás zaujímalo, či polícia využíva kamery v inštitúte objektívnej zodpovednosti. Odpoveď bola záporná, nakoľko sa nevyhotovuje záznam, čiže neexistuje dôkaz pre správne konanie voči vodičovi. „Kamery sú umiestnené na najväčších strategických križovatkách z dôvodu včasného zásahu príslušníkov polície do ich riadenia a sú prioritne určené na sledovanie aktuálneho stavu premávky na križovatkách,“ povedal hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Michal Szeiff. „Kamery zobrazujú aktuálny priebeh cestnej premávky, avšak nevytvárajú žiadny audiovizuálny záznam, preto sa nevyužívajú na riešenie správnych deliktov držiteľov vozidiel.“

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia