ikona kradez auta

Poradca Nová finta zlodejov: Auto ukradnú za pár sekúnd

Foto: Auto BILD

21.3. 2016 9:07 Stačí 30 sekúnd a auto je preč. Nová finta zlodejov je extrémne účinná, neodolá jej drvivá väčšina vozidiel. Pozrite sa, či je vaše auto v ohrození a akú bezpečnostnú slabinu páchatelia využívajú.

Deväť sekúnd, a je to, dvere vodiča sa otvárajú. Ďalších sedem sekúnd - a motor je naštartovaný. Ani nie za pol minúty je auto je preč. Zlodeji nepotrebovali ani rozbíjať okienko, vylamovať spínaciu skrinku, použiť pakľúč alebo páčidlo. BMW 520d Michaela Brestera zmizlo bez stopy v tmavej noci. „Nepočul som ani šťuknutie,“ hovorí okradnutý majiteľ. Krádež zdokumentovala len jeho bezpečnostná kamera.

Za všetko môže prvok komfortnej výbavy, ktorý je stále obľúbenejší. Slabinou auta, ktorú zlodeji využili je systém bezkľúčového otvárania, zatvárania a štartovania nazvaný Keyless-Go. Vodič vďaka nemu nepotrebuje vyťahovať kľúč diaľkové ovládanie, stačí, ak ho má pri sebe, chytí kľučku a auto sa samo otvorí.

Vysoký výkon. Vďaka zosilneniu signálu dokáže
Vysoký výkon. Vďaka zosilneniu signálu dokáže
Zdroj: Auto BILD

Keyless-Go funguje takto – pri dotyku kľučky si auto od kľúča vyžiada cez rádiové pripojenie overovací signál s kódom. Keď je kľúč vzdialený do jedného metra od vozidla (napr. vo vrecku nohavíc majiteľa), tak vyšle kód do auta a dvere sa môžu otvoriť. Ak je však kľúč ďalej, vozidlo zostáva zamknuté. Najväčším problémom však je, že dlhoprstí toto obmedzenie vedia obísť! Stačí, ak majú zariadenie na zosilnenie rádiového signálu, ktoré sa zmestí do dvoch tašiek na notebooky. Potom môže majiteľ sedieť bez akéhokoľvek podozrenia v 100 metrov vzdialenej kaviarni a zlodej jeho auto na parkovisku odomkne. Týmto spôsobom boli odcudzené už stovky áut.

Týmto spôsobom zlodeji kradnú autá. Využívajú
Týmto spôsobom zlodeji kradnú autá. Využívajú
Zdroj: Auto BILD

Bezpečnostný poradca Udo Hagemann tiež vlastní jeden zosilňovač signálu, ale legálne. Podobne ako ho majú tajné služby, či polícia na nepozorované vniknutie do auta. Zariadenie sa zmestí do dvoch tašiek na notebook. Hagemann nám sľubuje: „S týmto tu sa dostanem do každého auta!“ Tak do toho, poďme to vyskúšať!

Ktoré auto odolá?

Doposiaľ nepoznaný problém preverila redakcia AUTO BILD v špeciálnom teste. Zúčastnilo sa ho desať rozličných automobilov: BMW 220i Active Tourer, Mercedes C 300 Coupé, Renault Clio Grandtour, Volvo XC60, Mazda 6, Audi A4, Range Rover Evoque, Kia Carens, VW Passat a Ford Kuga. Ich pestrý mix vozidiel má jedno spoločné – všetky sú vybavené systémom Keyless-Go.

Desať automobilov v teste bezpečnosti. Reportér
Desať automobilov v teste bezpečnosti. Reportér
Zdroj: Auto BILD

Ako prvé Hagemann skúša Clio Grandtour. Náš redaktor stojí dobrých desať metrov od auta s kľúčom v hrsti. Jeho signál je zosilnený pomocou výbavy v prvej taške na notebook. Hagemann zachytí vysielanie s druhou taškou, hravo otvára dvere, nasadá a štartuje motor. Žiadny odpor nekladie ani Ford Kuga. Podobne sa to darí pri BMW. „Mal som svoje zariadenie nastavené presne na jeho kmitočet,“ vysvetľuje dôvod otvorenia bavoráka.

Pri iných automobiloch, ako je napríklad Volvo XC60, ubehlo o niečo viac času – lebo treba vyhľadať správnu vlnovú dĺžku. Inak je obraz stále rovnaký. Dvere sa otvárajú a motory štartujú. Hagemann pohybuje so svojím vysielačom sem a tam, aby zabezpečil správnu polohu k anténe v aute. „Musím nastaviť správnu frekvenciu. Je to, ako keď šumí rozhlasová stanica a vy otáčate kolieskom tam a späť, aby ste dostali jasnejší signál.“

Redaktor sedí ďaleko od auta a kľúč drží v ruke,
Redaktor sedí ďaleko od auta a kľúč drží v ruke,
Zdroj: Auto BILD

Nasleduje Mazda 6, Range Rover Evoque, Kia Carens a VW Passat – všetky autá postupne skôr, či neskôr podľahnú vlnám, ktoré sa šíria z tašiek. Iba pri Audi A4 trvá trocha dlhšie, než nájdeme anténu na štartovanie, ale napokon aj tu motor bez problémov naskočí.

Len Mercedes C 300 Coupé zostáva nezdolaný. Štartovacie tlačidlo je oddeliteľné spolu s rádiovým prijímačom a auto vysiela a prijíma len veľmi krátky a relatívne vzácny kmitočet. Okrem toho je v tomto prípade bezkľúčové len štartovanie a nie aj vstup. Dvere sa otvárajú klasicky, tlačidlom na diaľkovom ovládači. Hagemann by potreboval, aby štartovací gombík zostal zatlačený. „Potom by som dokázal presne zistiť a nastaviť jeho kmitočet,“ tvrdí.

Výsledky testu redakcie AUTO BILD:

Značka
Typ/model
Bezpečnosť (otvorenie + naštartovanie)
Audi
A4
prelomená
BMW
220i Active Tourer
prelomená
Ford
Kuga
prelomená
Kia
Carens
prelomená
Mazda
6
prelomená
Mercedes
C 300 Coupé
zachovaná
Range Rover
Evoque
prelomená
Renault
Clio Grandtour
prelomená
Volvo
XC60
prelomená
Volkswagen
Passat
prelomená

Stačí aj náradie za pár stoviek

Obe tašky s výbavou stoja asi 35-tisíc eur, no ich majiteľ nám, samozrejme, nechce odhaliť čo presne obsahujú. Toto je však legálne zariadenie a zlodeji môžu používať oveľa lacnejšie riešenia. Mathias Rötsch z Chaos Computer Clubu v Aachene (CCCAC) vyrába podobné zariadenia na demonštračné účely s použitím dvoch antén a zosilňovača. Všetky diely potrebné na zostrojenie systému nestoja viac než 100 eur.

Udo Hagemann zachytený signál z kľúča vysiela
Udo Hagemann zachytený signál z kľúča vysiela
Zdroj: Auto BILD

Sám Rötsch ako elektrotechnický inžinier používa na meranie a ladenie frekvencií oveľa drahšie a presnejšie prístroje, ale: „Kto sa vyzná v analógovej elektronike, môže si takéto zariadenie skonštruovať relatívne jednoducho a lacno. Potrebuje len minimálnu zručnosť.“ Bezpečnostnú medzeru považuje 28-ročný expert za vážne riziko: „Nikdy by som si Keyless-Go neobjednal. Kľúč s rádiovým vysielačom, ktorý bezkontaktne otvára dvere, je už zo svojej podstaty nebezpečný. A dokonale zabezpečiť akýkoľvek vysielač je extrémne nákladné.“

Bezpečnosť skúšal aj ADAC

Ako to s bezpečnosťou systémov bezkľúčového otvárania dverí a štartovania vyzerá v praxi, vyskúšal po redakcii AUTO BILD aj nemecký autoklub ADAC. Žiaľ ani ich výsledky motoristov nepotešia. Pri všetkých preverených automobiloch sa totiž bez problémov podarilo nielen otvoriť dvere, ale aj naštartovať ich a odísť s nimi preč. Uvedené autá pritom iste nie sú jediné, ktoré sa dajú podobným spôsobom pokoriť.

Výsledky testu ADAC

Značka
Typ/model
Ročník
Otvorenie
Naštartovanie
Audi
A3
2015
áno
áno
Audi
A4
2015
áno
áno
Audi
A6
2014
áno
áno
BMW
730d
2015
áno
áno
Citroën
DS4 CrossBack
2015
áno
áno
Ford
Galaxy
2014
áno
áno
Ford
Ecosport
2015
áno
áno
Honda
HR-V
2015
áno
áno
Hyundai
Santa Fe
2015
áno
áno
Kia
Optima
2015
áno
áno
Lexus
RX 450h
2015
áno
áno
Mazda
CX-5
2015
áno
áno
Mini
Clubman
2015
áno
áno
Mitsubishi
Outlander
2013
áno
áno
Nissan
Qashqai+2
2013
áno
áno
Nissan
Leaf
2012
áno
áno
Opel
Ampera
2012
áno
áno
Range Rover
Evoque
2015
áno
áno
Renault
Traffic
2015
áno
áno
Ssangyong
Tivoli Xdi
2015
áno
áno
Subaru
Levorg
2015
áno
áno
Toyota
RAV4
2015
áno
áno
Volkswagen
Golf GTD
2013
áno
áno
Volkswagen
Touran
2015
áno
Áno

Bezpečnostné rady – sušienkami proti zlodejom

Keyless-Go je pohodlný. Obzvlášť, ak máte plné ruky tašiek a kľúč leží až niekde na ich dne. Pred komfortom by však mala byť bezpečnosť. Výrobcovia pritom evidentne nedokážu zabrániť zlodejom rádio-amatérom v zneužití signálu. Veď absolútna väčšina testovaných áut testom odolnosti neprešla. V súčasnosti nie je známy žiadny vývoj systému, ktorý by vylúčil oklamanie bezkľúčového vstupu, takže majitelia vozidiel by sa mali Keyless-Go aspoň zatiaľ vyhnúť.

Rovnakým spôsobom naštartuje motor. Neskôr si
Rovnakým spôsobom naštartuje motor. Neskôr si
Zdroj: Auto BILD

Čo však robiť pre pokojný spánok, ak už systém bezkľúčového otvárania máte: Pozrite si naše tipy. Sú ozaj kuriózne, ale fungujú.

1. Alobal: Ak zabalíte kľúč do hliníkovej fólie, odtienite ho od rádiového signálu. Žiaľ, aj vtedy, keď ho potrebujete.

2. Plechová škatuľa na sušienky: Škatuľa na sušienky funguje dobre, praktickejší je obal na filmy, ktorý dakedy ochránil filmový materiál na letisku pred röntgentovými lúčmi, alebo podobný dnes už historický obal na počítačové diskety.

3. Preč od steny: Kľúče nevešajte na vonkajšiu stenu a už vôbec nie v blízkosti okna. Najlepšie je mať ich uprostred bytu.

4. Použite zámok na volant a radiacu páku: Elektrotechnicky zdatným zlodejom sa nechce prekonávať mechanické zabezpečenie.

5. Chladnička: Rádiové vlny neprejdú cez kovovú stenu chladničky. Je to trochu studené, ale bezpečné riešenie.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia