Výfukové plyny automobilov

Poradca Nízkoemisné zóny v Bratislave: Na aké obmedzenia sa musia vodiči pripraviť?

Foto: Adobe Stock

29.8. 9:29 Oblasti so zákazom vjazdu pre vozidlá spĺňajúce staršie normy by sa mali v metropole objaviť na budúci rok. Jednotlivé kategórie sa majú odlišovať farbami, pričom zonácia bude na mestských častiach.

Znečistené ovzdušie trápi mnohé svetové mestá. Proti nepríjemnému javu, na ktorom má nezanedbateľný podiel automobilová doprava, bojujú samosprávy rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je zavedenie nízkoemisných zón. Teda vymedzených oblastí, kde majú vjazd povolené len autá produkujúce relatívne čisté výfukové plyny. Ich zavedenie sa aktuálne chystá aj v Bratislave.

Nízkoemisné zóny možno nájsť vo viacerých nemeckých mestách.
Nízkoemisné zóny možno nájsť vo viacerých nemeckých mestách.
Zdroj: autobild.de

Na základe európskej legislatívy sa môžu takéto časti slovenských miest ustanovovať už od roku 2016, no zatiaľ ich reálne nevidieť. Ako prvá s príde s týmto riešením naša metropola. Všetko je momentálne v štádiu príprav, o konkrétnych krokoch či dátumoch ich zavedenia sa teda ešte nehovorí. Na aké obmedzenia sa ale musia vodiči pripraviť?

Nízkoemisné zóny by sa mali začať v hlavnom meste Slovenska začať objavovať v priebehu budúceho roka. Je pravdepodobné, že prídu zároveň so spustením parkovacej politiky. Všetko bude závisieť od mestských častí, konkrétna zonácia totiž bude na nich. Týkať sa bude komunikácii 3. a 4. triedy. Teda najmä centra a ucelených prevažne obytných blokov, dopravne významnejšie cesty spadajúce pod magistrát limitované nebudú.

V ostatnej dobe sa často hovorí o vylúčení naftových áut z centier miest. Bratislavské obmedzenia by nemali byť fixované na druh paliva, ale na emisnú normu. Tá nie je daná napevno. Hovorí sa o vylúčení vozidiel spĺňajúcich štandard Euro 3 a starších, no v hre je tiež prísnejšia úroveň Euro 4. Ako bude možné autá rozlíšiť? Mali by na to slúžiť nálepky, ktoré sa umiestnia na čelné sklo. Jednotlivé kategórie sa majú odlišovať farbami.

Systém emisných nálepiek funguje napríklad aj vo Francúzsku.
Systém emisných nálepiek funguje napríklad aj vo Francúzsku.
Zdroj: eta.co.uk

So zásadnou informáciou prišla starostka Starého Mesta, ktorá iniciovala prechod kompetencii z magistrátu na mestské časti. Týka sa rezidentov Bratislavy. Tí nemusia robiť paniku a zvažovať kúpu nového auta, v mieste svojho bydliska budú mať zo zákazu vjazdu do nízkoemisnej zóny výnimku. Rovnako na tom budú automobily s preukazom ťažkého zdravotného postihnutia. Výnimiek však môže byť teoreticky viac, aj v tomto smere bude rozhodovanie na pleciach konkrétnej samosprávy.

Diskusia  ()

Video

Diskusia