Homokinetický kĺb

Poradca Neznáme pukanie a praskanie v aute? Promptná oprava môže byť lacná, váhanie ju výrazne predraží

Foto: Flickr/weimin liu

8.8. 8:43 Porucha homokinetického kĺbu nie je ničím nezvyčajným a v niektorých prípadoch sa dá vyriešiť celkom jednoducho. Ako postupovať a na čo si dať pozor?

Problémy s pukaním pri otáčaní volantu či praskaním počas prejazdu nerovnosťami môže spôsobovať poškodený homokinetický kĺb. O akú súčiastku ide a ako spoznáme štádium jej poškodenia? Všetky tieto informácie sa dozviete nižšie v článku, no najskôr si poďme napísať pár slov o tom, čo je vlastne homokinetický kĺb zač a na čo slúži.

Homokinetický kĺb sa stará o prenos sily na kolesá
Homokinetický kĺb sa stará o prenos sily na kolesá
Zdroj: Flickr/weimin liu

 Homokinetický kĺb je druh kĺbu, ktorý umožňuje prenos otáčok medzi kľukovým hriadeľom v rôznych uhloch a pri zachovaní rovnakej uhlovej rýchlosti. Tento kĺb sa používa prevažne na hnacej náprave automobilu, no tiež aj pri viacprvkových nápravách, respektíve na nápravách s nezávislým zavesením kolies.

Na to aby homokinetický kĺb správne fungoval, je potrebné zabezpečiť jeho dostatočné mazanie. Kĺb je najčastejšie mazaný tukom, pričom toto mazivo (tuk) je chránené gumovými manžetami. Mazivo teda zabezpečuje dostatočné mazanie kĺbu a manžety zas chránia kĺb pred rôznymi nečistotami, ktoré by sa doň mohli dostať.

 Práve z tohto dôvodu by ste mali pravidelne kontrolovať stav manžiet homokinetického kĺbu. Ak sa totiž nejaká manžeta poškodí alebo pretrhne, je potrebná jej urýchlená výmena. V opačnom prípade hrozí, že sa do kĺbu dostanú nečistoty, ktoré ho už po krátkej dobe dokážu poškodiť. Výmena manžety nepatrí medzi drahé záležitosti, no oprava celého homokinetického kĺbu už áno. Treba sa teda rozhodnúť, či obetujete pár eur na nové manžety, alebo si radšej o mesiac či dva zaplatíte hneď za celý homokinetický kĺb, aj spolu s manžetami.

Diskusia  ()

Video

Diskusia