Problém so sklom môže mať rôzne príčiny. Pri ošetrení auta v autoumývarni sa zmes s voskom môže dostať aj na predné sklo. Takto znečistené sklo stierače nezotrú dokonale, ale urobia sa na ňom mapy.

To isté sa môže stať, ak sa na skle vytvorí vrstva nečistôt z prachu a organických zvyškov hmyzu. Ak sa vám na ňom po spustení ostrekovačov na chvíľu urobí nepriehľadný film, ktorý vzápätí zmizne, príčinou môže byť nevhodná zmes do ostrekovačov, jej reakcia s inou ochranou skla - napríklad s leštidlom alebo tekutými stieračmi a pri novších autách aj zbytky po odstránení ochrannej fólie zo skla, ktoré tam môžu zostať pomerne dlhý čas.

Ak bežné čistenie nepomôže, motoristi odporúčajú vyskúšať Jar, ocot, technický benzín, acetón alebo dokonca odlakovač na nechty. Dajte si však pozor pri acetóne a prípravkoch, ktoré ho obsahujú - tie nesmú prísť do styku s plastmi, gumou a ani farbenými povrchmi, amoniak zas nie je vhodný na tónované sklá, môže ich poškodiť.

V praxi vyskúšanou alternatívou pre zúfalých je použitie IPA, teda izopropylalkoholu, známeho aj ako izopropanol. Pod týmto názvom ho bežne možno kúpiť na internete, za liter dáte maximálne päť až desať eur. Ten veľmi dobre odstraňuje nielen tuky a oleje, ale aj ionizované nečistoty (napríklad posypová soľ), pôsobí odpudzujúco na vlhkosť a zamedzuje jej prístupu.

Mastné čelné sklo?
Zdroj: Pixabay

Navyše nenarušuje povrch čistených materiálov, po krátkej dobe sa rýchlo a úplne, bez zvyškov odparuje. Stačí ho nastriekať na skloh, nechať chvíľu pôsobiť a následne sklo pretrieť krúživými pohybmi útierkou z mikrovlákien. Pri silno znečistených sklách to treba zopakovať dvakrát. Izopropyl tiež nie je všemocný, keď nepomôže ani ten, treba skúsiť preleštenie diamantovou pastou alebo oxidom céria. Je to však pomerne pracné a zdĺhavé, lepšie je to nechať na profesionálov, ktorí to spravia strojovo.

Krajné riešenie

Pokiaľ nič nepomáha, optimálny je na to abrazívny prostriedok s mikročasticami,“ hovorí odborník na čistenie a dodáva: „K najúčinejším zložkám v nich patrí oxid céria. Ten sa používa v priemysle na leštenie skiel, šošoviek a je vhodnejším prostriedkom ako diamantová pasta, ktorá môže sklo pri neodbornom použití poškodiť.“

Okrem skla odmastite aj stieracie gumy. Keď tak spravíte, sklopte stierače naspäť opatrne, nenechajte ich naň dopadnúť silou, môže sa totiž poškodiť stieracia guma. To sa môže stať aj pri stieraní "na sucho" a v zime, ak ich používate na odstránenie jemnej námrazy.