Cesta autom na dovolenku je praktická, to nemôžu poprieť ani najväčší odporcovia tohto druhu dopravy. Môžete si so sebou, na rozdiel od lietadla, vziať viac vecí a v porovnaní s autobusom či vlakom, sa zasa môžete zastaviť, kde práve chcete. Má však i riziká, ktoré môžu mať, pri nesprávnom umiestnení a upevnení batožiny, mimoriadne nepríjemné následky. Každý si vie predstaviť, ako sa správa akýkoľvek voľne uložený predmet v interiéri počas zatáčania alebo brzdenia.

Akýkoľvek neupevnený, či zle ukotvený predmet
Zdroj: Auto BILD

Pri náraze sa navyše táto situácia prudko zdramatizuje. Konkrétne pri čelnom strete s prekážkou v rýchlosti 50 km/h pod vplyvom zotrvačnej sily všetko vo vnútri pôsobí, akoby malo 30- až 50-krát vyššiu hmotnosť. To znamená, že zle uložený 25-kilogramový kufor, ktorý pri náraze vyletí zo zadnej časti auta, by sa mohol premeniť predmet vážiaci až 1,25 tony. A tomu už hlava, prípadne krčná chrbtica nemá šancu odolať.

Akokoľvek pohodlné auto máte, po istom počte kilometrov sa komfortná pozícia hľadá ťažko. Spolujazdci, či skôr najmä spolujazdkyne na prednom sedadle si v takomto prípade zvyknú vyložiť nohy na prístrojovú dosku. Poloha je to iste príjemná, rozhodne je však extrémne nebezpečná. V prípade havárie totiž hlava a hrudník nenarážajú do mäkkého airbagu, ale do podstatne tvrdších nôh a kolien, ktoré sú práve nafukujúcim sa vankúšom vymrštené smerom nahor.

Vyložiť si počas jazdy nohy na palubnú dosku je
Zdroj: Auto BILD

Telo v sedadle navyše podkĺzne pod pásmi, čo zasa môže viesť k poraneniam chrbtice. Ak teda pri havárii sedíte s nohami vyloženými na prístrojovke, ťažkým zraneniam sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnete ani v prípade nehody, ktorá by inak nevyzerala príliš nebezpečne.

Čoho sa teda držať, aby ste šťastne dorazili do cieľa vašej cesty a púť za oddychom sa nevymkla vašim predstavám?

Usporiadajte si batožinový priestor

Ťažké predmety nakladajte ako prvé a umiestňujte ich vždy naspodok, a podľa možnosti, čo najviac dopredu batožinového priestoru (až k sedadlám). Takýto spôsob pomôže udržať ťažisko auta čo možno najnižšie, čo prospeje jazdným vlastnostiam a zároveň sa tým zabráni stláčaniu a prípadnej deformácií ľahších predmetov.

Takto by to v kufri pri ceste na dovolenku
Zdroj: Auto BILD

Všetky predmety je tiež vhodné primerane pripevniť, tie ťažšie pokojne i popruhmi, ľahšie pomocou siete. Na ich zachytenie sú batožinové priestory moderných vozidiel vybavené špeciálnymi okami, prípadne inými kotviacimi bodmi. Ak automobil ponúka možnosť sklopiť zadné sedadlá, no nikto na nich nesedí a v kufri máte naložené niečo ťažké, nie je na škodu zapnúť ich bezpečnostné pásy. V prípade kritickej situácie toho isto vydržia viac než zámky sedadiel.

Pri automobiloch s karosériou kombi, či hatchback je vhodné, aj napriek dostatočnej  priestorovej ponuke, napĺňať kufor len do výšky hornej hrany operadiel zadných sedadiel. Ak túto úroveň predsa len prekročíte, oddeľte vždy batožinový priestor od kabíny pomocou siete, väčšina týchto automobilov je nimi, tak či tak, vybavená. Snažte sa, aby ste si nezastreli výhľad cez zadné okno. Ak sa budete potrebovať v neznámom meste otočiť, spomeniete si prečo.

Kufor naložený podľa základných bezpečnostných
Zdroj: Auto BILD

V prípade, že plánujete dlhšiu cestu, počas ktorej bude potrebné niekoľkokrát zastaviť, zbaľte si tie najdôležitejšie veci, ako napríklad lieky, hygienické potreby, či náhradné ošatenie do zvláštnej, podľa možnosti, čo najmenšej cestovnej tašky. Nebudete musieť napríklad počas jednorazového prenocovania vykladať a nakladať batožinu opätovne.

BANNER300

Cestujúci majú prednosť

Kabína auta by mala byť vyhradená iba ľuďom, prípadne ich zvieratám, do interiéru patrí len nevyhnutná batožina, ako sú napríklad predmety osobnej potreby. I tie by však mali byť uložené na tomu určených miestach, v schránkach, či už pred spolujazdcom, alebo trebárs na stredovej konzole, v priehradkách vo dverách, či vreckách na chrbte operadiel predných sedadiel.

Neupevnené predmety pokračujú v prípade havárie
Zdroj: Auto BILD

Ak vám nepostačuje veľkosť batožinového priestoru a chcete so sebou vziať ďalšie objemné predmety, mali by ste rozmýšľať nad strešným nosičom, alebo prívesom. V takom prípade platí, že tie najťažšie veci idú zásadne do kufra, objemnejšie, no ľahšie môžu ísť na strechu. Je však potrebné rešpektovať jej nosnosť, ktorá pri väčšine automobilov dosahuje 50 až 75 kilogramov.

V prípade, že cestujete s deťmi, osaďte a upevnite ich sedačky ešte predtým, než vôbec začnete nakladať batožinu do auta. Ak s vami budú cestovať aj domáce zvieratá, ich voľný pohyb v kabíne je absolútne neprípustný, preto je potrebné využiť špeciálne koše, klietky a popruhy.

Pri náraze všetky voľné predmety preletia
Zdroj: Auto BILD

Ak napriek všetkému plánujete umiestniť nejakú batožinu v kabíne, nech je to skôr niečo ľahké a podľa možností mäkké, napríklad oblečenie, či trebárs deka, alebo spací vak. Ťažší predmet, ktorý sa už nedá uložiť inam, patrí na podlahu za predné sedadlo, podľa možnosti spolujazdcove. Uistite sa však, že sa nemôže počas jazdy dostať pod nohy vodičovi a zablokovať mu pedále.

Facebook like button

Zopár užitočných tipov

Pri dlhšej ceste a zvlášť, ak plánujete aj nočné etapy, nezabudnite si so sebou zobrať dostatočnú zásobu obľúbenej hudby. Miestne stanice nemusia vyhovovať vášmu vkusu a po západe slnka, keď ostatní cestujúci postupne pozatvárajú oči, budete radi za akýkoľvek zvuk v kabíne. Navyše, keď bude vášmu uchu príjemný. Hodiť sa vám môže aj nabíjačka telefónu do cigaretového zapaľovača, zvlášť pre smartfón, ktorý by ste chceli využiť aj na navigáciu.

Správne upevnené predmety ostávajú aj v prípade
Zdroj: Auto BILD

Aj keď je na občerstvenie potrebné si naplánovať pravidelné zastávky, zoberte si so sebou do vnútra menšiu plastovú, nie sklenenú fľašu s vodou, alebo iným nápojom. Pri státí, či pomalom sa posúvaní v zápche kdesi pri brehu mora, so slnkom priamo nad hlavou, vám tá v kufri nepomôže. Menšia veľkosť je dôležitá s ohľadom na manipuláciu v kabíne.

Pozor na naložené auto

Ak aj dodržíte všetky zásady bezpečného nakladania batožiny, netreba zabúdať, že vaše auto je počas cesty na dovolenku ťažšie o niekoľko desiatok, či skôr stoviek kilogramov a prejavovať sa to žiaľ bude neustále. Počítajte s tým pri predbiehaní, rátajte s dlhšími brzdnými dráhami aj s horšou stabilitou v zákrute, zvlášť, ak si so sebou nesiete strešný nosič. Ten tiež zväčšuje aerodynamický odpor a zvyšuje citlivosť na bočný vietor. A posledná veľmi podstatná rada: Nezabudnite pred cestou nahustiť pneumatiky podľa údajov výrobcu.