Mnohé STK poskytujú aj možnosť objednať sa cez internet alebo telefonicky. Táto možnosť vás zbaví čakania v rade

Poradca Nepriateľ motoristov menom korózia: Ktoré partie hrdzavejú najčastejšie a čo s nimi robiť?

Foto: Auto Bild

16.4. 9:30 Frekventovaným problémom najmä starších automobilov sú zoxidované plechy, deravé výfuky či skorodované nápravy. Hlavný vinník je pritom jasný, je to voda. Následky jej hromadenia sa však možno riešiť. Niekedy pomerne ľahko, inokedy vie byť oprava náročná.

Karoséria automobilov prešla počas vyše 130-ročnej histórie obrovským množstvom zmien, ktoré ovplyvnili dizajn, proces výroby i výber surovín. Rovnako sa odrazili na ochrane spravidla kovovej konštrukcie. Tá odjakživa bojuje s procesom oxidácie, nad ktorým sme v prípade bežných osobných modelov stále celkom nevyhrali.

Nepriateľ motoristov menom korózia straší vodičov dodnes, najmä pri lacnejších vozidlách. Pri nich máva klasická oceľ najväčší podiel. Navyše nebýva ošetrená veľmi dôkladne, keďže týmto spôsobom môžu závody šetriť výrobné náklady. Preto aj v aktuálnej dobe vedia nové autá v nesprávnych podmienkach už po niekoľkých rokoch hrdzavieť. Drahšie modely mávajú odolnejšie materiály, kvalitne pozinkované plechy a chráni ich tiež viac vrstiev laku, vďaka čomu vydržia spravidla dlhšie.

Hrdza trápi spravidla staršie automobily, no nie je to pravidlo.
Hrdza trápi spravidla staršie automobily, no nie je to pravidlo.
Zdroj: Dreamstime

Nie je žiadne tajomstvo, že kľúčovým prvkom v tomto procese je voda. Práve jej hromadenie býva často spúšťačom nepríjemného problému. Kritické miesta preto bývajú tie, kde sa vie vytvoriť „kaluž“ či udržiavať vlhkosť. Teda rôzne medzery a záhyby karosérie. Prispieť k tomu môžu opadané listy či iné nečistoty, ktoré neraz zablokujú odtokové kanáliky.

Snáď najznámejším prípadom korodovania z našich ciest je Škoda Felicia. Jej zadné svetlá prepájal plastový pás, za ktorý sa zvykla dostať voda. Následne sa z neho začala rozliezať hnedooranžové ochorenie. Postihlo to významné percento vyrobených kusov a dnes môžeme stále stretnúť exempláre s podomácky prefarbenou či prelepenou časťou veka batožinového priestoru. Neraz so štruktúrou hovoriacou o opätovnom prepuknutí oxidácie.

Menšie stopy oxidácie si motorista vie ošetriť aj svojpomocne.
Menšie stopy oxidácie si motorista vie ošetriť aj svojpomocne.
Zdroj: Auto Bild

Korózia však nenapáda iba viditeľné časti vozidla. Uchytiť sa môže tiež v rôznych štrbinách, do ktorých sa bežne nepozeráme. A taktiež napáda kovové časti podvozka. Ten býva často nedostatočne chránený a hrdzavieť zvyknú napríklad komponenty náprav. Problémová môže byť najmä zima, keďže topiaci sa sneh alebo ľad predstavuje ešte väčšie riziko než dážď. Proces vedia navyše výrazne urýchliť agresívne soli používané na posyp ciest. Týka sa to aj samotnej karosérie, čistenie od nánosov špinavého snehu, ľadu a solí preto neradno podceňovať.

Pri ochrane pred oxidáciou ocele môžeme poradiť niekoľko základných rád. Automobil treba pravidelne umývať a obzvlášť počas zimy myslieť na jeho spodnú časť. Dobré je tiež voskovanie či používanie iných na to určených ochranných prostriedkov. A rovnako je fajn nepodceňovať škrabance, stopy po kamienkoch a iné menšie poškodenia, keďže kúsky odhaleného plechu sa môžu stať zárodkom veľkého problému.

Profesionálne firmy dokážu auto pred koróziou kvalitne ochrániť.
Profesionálne firmy dokážu auto pred koróziou kvalitne ochrániť.
Zdroj: Auto Bild

Ideálne je parkovať v suchej vetranej garáži, to si však nemôže dovoliť každý. Rovnako ani kompletnú viacstupňovú ochranu vozidla. Iným motoristom sa zase do toho jednoducho nechce investovať a spozornejú až v prípade, že objavia prvé hnedooranžové škvrny. To ešte nemusí znamenať katastrofu.

Kozmetickú hrdzu možno relatívne ľahko riešiť, v prípade väčších napadnutých častí prichádza na rad pieskovanie a lakovanie. Občas treba pristúpiť k úplnej výmene znehodnoteného dielca. Ktoré partie hrdzavejú najčastejšie a čo s nimi robiť? Kritické miesta nájdete na nasledujúcich stránkach spolu s tipmi na odstránenie problému.

Diskusia  ()

Video

Diskusia