Pri „voľnobehu“ staršie autá bežia niekde okolo 700-800 ot ./ min., iné zasa aj pri 1200 ot./min.  Musíte sa spoliehať na svoje skúsenosti a podľa toho zistíte, kedy motor auta nepracuje ako obvykle. Niekedy môže ísť o symptóm problémov, ale ktoré to sú? V prípade benzínových motorov môže ísť o opotrebované zapaľovacie sviečky, ktoré sťažia zapálenie zmesi vo valcoch.

Jednou z tých "menších" príčin sú špinavé vstrekovače paliva či upchatý vzduchový filter. Ďalším dôvodom môže byť aj chybný ventil prívodu vzduchu. Nerovnomerný chod motora môže byť tiež spôsobený narušením vákua v systéme prívodu vzduchu a paliva do motora.

Rovnaká sitácia môže nastať v prípade, že ste menili rozvodový remeň, no nie je dokonale zarovnaný a tak chod ventilu nemôže byť synchronizovaný. To všetko znižuje kompresiu a má za následok neoptimálne voľnobežné otáčky motora. Podobné problémy môžu nastať v dôsledku opotrebovania rozvodového remeňa. V každom prípade platí, že by ste symptómy mali sledovať a ak sa vyskytnú nejaké nejasnosti, alebo sa vám niečo nezdá, navštívte svojho mechanika.