Tankovanie.
Redakcia Auto Bild
Redakcia Auto Bild

Poradca Nemíňajte zbytočne, veľa áut môže mať aj nižšiu spotrebu: 15 problémov, ktoré tomu často bránia

Foto: Filip Kadlečík

30.6. 10:00 Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.

Spotreba auta je stále jedným z dôležitých faktorov pri rozhodovaní o kúpe toho či onoho modelu, i keď rozdiely medzi údajmi výrobcov a realitou bývajú veľké. Spotreba však pochopiteľne nie je nemenná hodnota vytesaná do kameňa a vplýva na ňu celý rad faktorov, napríklad, zaťaženie, dĺžka často jazdených trás, ročné obdobie a jazdný štýl vodiča.

V mnohých prípadoch má vodič spotrebu vo svojich rukách, lepšie povedané v pravej a ľavej nohe. Lenže množstvo skonzumovaného paliva ovplyvňuje aj celý rad technických faktorov a hľadanie príčiny si môže vyžadovať schopnosti Sherlocka Holmesa. V zásade môže spotreba kolísať v rozpätí niekoľkých percent, no nastávajú prípady, keď číslo na palubnom počítači narastie naozaj výrazne, napríklad, o celé litre.

Akonáhle malý štvorvalec začne „žrať“ ako V8, hoci vodič jazdí rovnakú trasu štandardným jazdným štýlom a nemení sa ani intenzita premávky, je potrebné začať hľadať príčinu. Nemusíte ísť hneď do servisu. Výrazný nárast spotreby môže indikovať technický problém, no nemusíte hneď utekať do servisu, mnohé dokážete skontrolovať a vylúčiť prípadných vinníkov.

Redakcia Auto Bild
autor Redakcia Auto Bild
Diskusia  ()

Video

Diskusia