Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime

Poradca Nanomarkery zabránia falšovaniu paliva

Foto: Dreamstime

30.11. 2018 9:00 Parlament schválil novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, ktorá okrem iného obsahuje opatrenia proti pašovaniu a falšovaniu palív.

Posilnenie boja proti pašovaniu a falšovaniu pohonných látok či zlepšenie výberu spotrebných daní z minerálneho oleja. Toto sú ciele novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Od januára budúceho roka má dôjsť k zosúladeniu základnej sadzby dane na pohonné látky, akými sú benzín či nafta, s rozhodnutím Európskej komisie (EK).

Cieľom novely je aj zvýšenie predaja pohonných látok od originálnych výrobcov a distribútorov. Právna norma má tiež prispieť k väčšej ochrane spotrebiteľa a zaručiť kvalitu minerálnych olejov. Zaviesť sa má totiž označovanie pohonných látok osobitnou identifikačnou látkou, tzv. nanomarkermi. Túto povinnosť budú mať všetky subjekty, ktoré vyrábajú alebo dovážajú pohonné látky.

Ide o ďalšie opatrenie proti daňovým únikom v tejto oblasti, ktoré podľa rezortu financií zefektívni výber spotrebnej dane, čím sa zároveň zvýši výnos dane z pridanej hodnoty. "Zároveň dôjde k zvýšeniu kvality predávaných pohonných látok a zlepšeniu konkurenčného prostredia v oblasti ich výroby a predaja," očakáva ministerstvo financií.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia