Zimné pneumatiky pretínajú stovky lamiel, ktoré sa starajú o udržiavanie lepšej trakcie na snehu i mokrom povrchu.

Poradca Najvyšší čas prezuť na zimné pneumatiky! Obrovský test obutia: Medzi 50 gumami prekvapila lacná

Foto: Filip Kadlečík

20.11. 8:55 Ponuka pneumatík pre chladné ročné obdobie je obrovská, a preto aj dosť neprehľadná. Máme tu výrobky prémiových značiek, diskontných značiek alebo lacné importy z Číny. Čo nám sľubujú a čo napokon aj splnia?

Kto má výber, má problémy. V našom úplne anonymnom nákupe naprieč internetom a dílerskými sieťami sme vybrali pre tohtoročný test zimných pneumatík vyše 50 kandidátov. Rozmery 225/ 45 R 17 sú bestsellerom pre kompaktnú aj strednú triedu, takže každý výrobca pneumatík má v ponuke najmenej jeden model.

Zimné pneumatiky pretínajú stovky lamiel, ktoré sa starajú o udržiavanie lepšej trakcie na snehu i mokrom povrchu.
Zimné pneumatiky pretínajú stovky lamiel, ktoré sa starajú o udržiavanie lepšej trakcie na snehu i mokrom povrchu.
Zdroj: Filip Kadlečík

Cenové rozpätie je tiež extrémne široké a siaha od 160 po 500  eur za súpravu pneumatík. Nájdeme tu výrobky prémiových značiek, stredne drahé výrobky diskontných značiek, ako aj lacné gumy z triedy „No name“ na úplnom dne cenovej škály.

Už po našej prvej kvalifikačnej skúške, ktorou je brzdenie na mokrej dráhe, bolo jasné, že pri lacných pneumatikách sa šetrilo hlavne na bezpečnosti. Lepšie dopadli pneumatiky zo strednej cenovej hladiny, ktoré aj pri našom druhom teste, ktorým bolo brzdenie na snehu, robili svojim výrobcom dobré meno.

Kliknite sem a preskočte na čiastkové výsledky testovania

Najväčšiu bezpečnostnú rezervu však ponúkali drahšie prémiové značky, ktoré sa zoradili na horných priečkach nášho rebríčka. Ako však napokon dopadnú, ukážu až ďalšie skúšky výkonových a úsporných vlastností. O tom sa dozviete na ďalších stránkach.

Takto sme hodnotili

Známky sa udeľujú ako v škole: 1 = výborná a 6 = nedostatočná. Test sa delí na štyri kapitoly: sneh, mokrá cesta, suchá cesta a náklady. Číslo v druhom stĺpci tabuľky znamená percentuálnu váhu v konkrétnej kapitole. Napríklad pre zimnú sezónu dôležité skúšky v kapitolách sneh a mokro majú váhu 30 percent, kapitoly na suchej ceste a hodnotenie nákladov 20 percent. Známka horšia ako 3+ v teste dôležitom pre bezpečnosť (označené hviezdičkou) nedovoľuje udeliť celkovú známku výborná. Hodnotenie kapitoly a jednotlivá známka horšia ako 3+ resp. 4+ vedie k ďalšiemu zníženiu celkového hodnotenia. Pri rovnakom celkovom hodnotení sú značky zoradené podľa abecedy.

Kedy už treba mať zimné pneumatiky?

Na Slovensku sú zimné pneumatiky povinné na osobných autách od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, a to na všetkých nápravách. Zimná pneumatika musí byť označená horským štítom s vločkou. Až do septembra 2024 je dovolené aj označenie písmenami M+S.

Video

Diskusia