Nehody sú bohužiaľ aj na Slovensku každodennou realitou. Podľa posledných zverejnených štatistík Ministerstva vnútra a dopravy bolo v roku 2017 pod vplyvom alkoholu zavinených 1 565 dopravných nehôd. Čo by ste povedali na to, keby bol v aute ako opatrenie alkoholový imobilizér?
Nie je žiadnym tajomstvom, že Európska Únia zvažuje práve tento typ opatrenia. Už v roku 2022 majú byť všetky nové automobily vybavené zodpovedajúcim zariadením, ktoré umožňuje inštaláciu takéhoto imobilizéra. Samotný „dreger“ však nie je zatiaľ povinnou výbavou, toto je iba rozhranie, ktoré umožňuje dodatočnú montáž imobilizéru na alkohol.
Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku. Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa vtedy domnieva, že jazdí bezpečne. Spôsobuje aj impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov.
Princíp spomenutého zariadenia nie je pritom žiadnou novinkou, už je k dispozícii pod názvom Alco-lock. Volvo dokonca ponúka možnosť nechať si namontovať takýto imobilizér už od výroby. Ako by to teda v praxi prebiehalo?
Vodič by musel pred začatím jazdy fúkať podobne ako pri policajnej kontrole. Merací prístroj je spojený s vozidlom prostredníctvom vlastnej riadiacej jednotky a meria obsah alkoholu v dychu. Ak by bola nameraná hladina alkoholu príliš vysoká, prístroj pošle do vozidla zodpovedajúci signál, ktorý preruší prívod paliva a vypne zapaľovanie. Čiže motor nenaštartuje.
Na Slovensku v súčasnosti neexistuje právny základ pre povinnú inštaláciu alkoholových imobilizérov. Takéto opatrenie je v súčasnosti v rozpore s právom osobného vlastníctva a so všeobecnou slobodou. Slovenská polícia toleruje dychovú skúšku pod 0,14 mg/l, čiže 0,29 ‰. Ak vás teda polícia zastaví a vy nafúkate toto množstvo, pustia vás ďalej.
Hranica tolerancie je nastavená na číslo 0,14 mg/l kvôli tomu, že mnohé nápoje a pochutiny obsahujú stopy alkoholu. Známa je napríklad čokoláda Margot, no prekvapením je aj pomarančový džús či obyčajná Horalka. Nafúkať môže aj človek s diabetesom a isté odchýlky môže mať aj samotný alkoholtester.