foto: AUTO BILD

Poradca Rebríček jazdených áut podľa reálnej spotreby

Foto: AUTO BILD

26.1. 2017 8:17 Spotreba paliva je pre väčšinu motoristov veľmi dôležitým kritériom pri kúpe auta. Prinášame prehľad najúspornejších modelov, vyrobených v rokoch 2007 až 2014, ktoré prešli testom magazínu AUTO BILD.

Spotreba paliva síce nie je jedinou a obvykle dokonca ani nie najvýznamnejšou položkou na prevádzku automobilu, i tak s ňou však treba počítať. Dôležitá je aj pri ojazdených vozidlách, možno dokonca ešte dôležitejšia ako pri nových, keďže pri nich už majiteľov netrápi tak významná strata hodnoty. Pozreli sme sa preto na novinky z rokov 2007 až 2014 a vybrali sme z nich tie najúspornejšie.

foto: AUTO BILD
foto: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Dôležitá pritom nebola spotreba, ktorú udáva výrobca, keďže väčšina vozidiel dosahuje v každodennej realite tieto hodnoty len zriedka. Porovnanie je založené na databáze testov magazínu AUTO BILD, pri ktorých sa spotreba paliva zisťuje v reálnej premávke, na okruhu zloženom z mestských a okresných ciest aj diaľnice.

>> Prehľad vozidiel s najnižšou nameranou spotrebou je v galérii <<

Nie je žiadnym prekvapením, že autá so skromnými nárokmi na palivo možno nájsť aj vo vyšších segmentoch. Veľmi priaznivou spotrebou sa vyznačujú dokonca aj viaceré modely z vyššej strednej triedy.

K rozmernejšiemu vnútornému priestoru a komfortu navyše vďaka motorom s výkonom aj vyše 140 kW (190 k) pridávajú aj slušnú dynamiku, a to ich spotreba v priemere nemusí presiahnuť hodnotu 6 l/100 km.

V prehľade možno nájsť automobily poháňané zážihovými motormi na benzín aj na plyn, vznetovými agregátmi, elektromotormi aj hybridmi. Niektoré z nich pritom svojim výkonom poriadne presahujú hranicu 200 kW. Komu však stačí menej než 100 kW, ten nemusí mať problém voziť sa so spotrebou menšou než 3 l/100 km.

>> Kompletný prehľad spotreby jazdených áut nájdete v galérii <<

Automobily sú zoradené podľa jednotlivých segmentov od najmenších až po luxusnú triedu. V samostatných kategóriách nechýbajú ani SUV, crossovery a MPV, obľúbené najmä u otcov rodín. Poradie v jednotlivých kategóriách je pritom dané jediným kritériom: spotrebou paliva v reálnej testovacej premávke.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia