Chýbajúca infraštruktúra a vysoké výrobné náklady

Poradca Čína zvýši dotácie na elektromobily

Foto: archív

14.7. 2014 12:31 Čínska vláda spúšťa nový program na podporu elektromobility. Okrem veľkorysých dotácií mieni stavať vyhradené parkoviská a nabíjačky majú byť na všetkých čerpacích staniciach.

Čína štartuje novú kampaň, ktorej jediným cieľom je podporiť predaj elektromobilov a vozidiel s alternatívnym pohonom. Podľa neho majú elektromobily a hybridy do roka 2016 tvoriť najmenej 30 percent nových vozidiel štátnych inštitúcií.

Nový plán sa však neobmedzuje len na štátne nákupy áut. Tamojšie úrady musia budovať parkoviská určené výlučne pre vozidlá s alternatívnym pohonom. Rozšíriť sa má aj infraštruktúra nabíjacích staníc a tie sa majú v dlhodobom horizonte nachádzať na všetkých čerpacích staniciach. Okrem toho vláda plánuje zvýšiť dotáciu na kúpu týchto áut v prepočte až na 21 000 eur, píše portál Automobilwoche.

Chýbajúca infraštruktúra a vysoké výrobné náklady
Chýbajúca infraštruktúra a vysoké výrobné náklady
Zdroj: archív

Čína sa svojimi ambicióznymi plánmi na podporu elektrickej mobility postarala o nemalý rozruch. Vláda je presvedčená, že elektromobily pomôžu vyriešiť problémy zahltených a smogom znečistených metropol. V súčasnosti sa dotácie v prepočte pohybujú približne na úrovni 7 300 eur. Podľa doterajších plánov malo do roka 2020 jazdiť po čínskych cestách päť miliónov elektromobilov, no aj napriek štátnej podpore sa predaj áut s alternatívnym pohonom prakticky nehýbe. Splnenie tohto plánu je tak viac ako otázne.

V 25 pilotných mestách sa do konca roka 2012 predalo len niečo vyše 27 000 elektromobilov, z čoho iba 16 percent putovalo do súkromných rúk. Už na budúci rok by sa tu podľa plánov mal predať 500 000 elektrických áut, čo je veľmi skromné číslo, nakoľko celkovo jazdí v Číne až 250 miliónov áut. Dôvodom sú najmä vysoké výrobné náklady a chýbajúca infraštruktúra nabíjacích staníc.

Diskusia  ()

Video

Diskusia