Poradca Mýto pre nákladné vozidlá sa zvýši

Foto: TASR

13.12. 2018 13:00 Slovenská vláda vydala nariadenie, ktorým sa zvyšujú sadzby mýta pre nákladné vozidlá. Dôvodom je tak ako po minulé roky úprava podľa vývoja inflácie.

Sadzby mýta pre nákladné autá za využívanie spoplatnených úsekov ciest sa od januára 2019 pre infláciu zvýšia. A to o 0,002 až 0,007 eura. Vyplýva to z novely nariadenia vlády SR, ktorým sa ustanovuje spôsob výpočtu mýta, výška sadzby mýta a systém zliav zo sadzieb mýta, ktorú v stredu schválil kabinet. Materiál na rokovanie predložil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Mýtne sadzby sa každoročne upravujú o harmonizovaný index spotrebiteľských cien v medziročnom porovnaní k septembru predchádzajúceho kalendárneho roka zverejňovaným Štatistickým úradom SR. V septembri 2018 pritom medziročná miera inflácie dosiahla 2,7 percenta.

Preto sa od januára zvýšia sadzby mýta za užívanie spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, tiež spoplatnených úsekov ciest prvej triedy súbežných s diaľnicami a rýchlostnými cestami a aj úsekov ciest prvej triedy, ktoré nie sú súbežné s diaľnicami a rýchlostnými cestami.

Návrh nariadenia bude mať podľa rezortu dopravy pozitívny a súčasne negatívny vplyv na rozpočet a negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Zvýšením sadzieb mýta sa totiž v konečnom dôsledku zvýšia náklady dopravcov za úhradu mýta. Podľa prepočtu ministerstva dopravy sa môžu priemerné náklady slovenského dopravcu, ktorý má nákladné autá nad 12 ton, zvýšiť ročne o 263 eur bez dane z pridanej hodnoty. Podľa rezortu ide však o modelový príklad na základe expertného odhadu.

Pre štátny rozpočet by malo zvýšenie sadzieb mýta v roku 2019 znamenať nárast príjmov o 8,8 milióna eur. Výdavky v súvislosti s úpravou sadzieb mýta v roku 2018 predstavovali 804 000 eur.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia