2. Kabriolet

Prvý krok je asi jasný každému: zatvoriť strechu v momente, keď sa začne schyľovať k búrke. V tom okamihu aj kabriolet funguje ako Faradayova klietka. Každý typ strechy, a to aj plátená, je vystužená kovovou kostrou, ktorá zvedie energiu blesku do zeme. To isté platí aj pre ochranné rámy a mechanizmus strechy.

BMW 4 Cabrio.
Zdroj: BMW

Dokazujú aj simulácie v laboratóriu, i keď stopy spáleniny na streche nemožno vylúčiť. Pre figuríny v kabíne boli dôsledky zanedbateľné. ADAC nemá informácie ani o tom, že by niekde vo svete došlo k zraneniu pasažierov bleskom.

3. Obytné vozidlá a prívesy

Hliníková karoséria alebo plastové oplášťovanie kovovej kostry, napríklad, v starších modeloch Renault Espace či Trabanta, fungujú taktiež ako Faradayova klietka. Kritickou môže byť čisto plastová nadstavba na niektorých obytných vozidlách, i keď ani tu nie sú správy o obetiach.

Obytný príves.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Ak ste v kempingu a zbadáte blížiacu sa búrku, zatvorte okná, dvere, odklopné strechy a vyhýbajte sa posteľnému kútiku. Neumývajte riady, nesprchujte sa a odpojte 230-voltový kábel, nakoľko hrozí poškodenie prepätím. Nedotýkajte sa kovových dielov vybavenia a snažte sa nedotknúť hlavou stropu. Najbezpečnejším miestom je kabína vodiča.