5G komunikácie medzi autami.

Poradca Z mobilnej siete 5G robia mnohí hrozbu: Pre moderné autá však má byť veľmi dôležitá

Foto: Qualcomm

6.5. 15:30 Rýchlejší dátový prenos bude kľúčový pre dobré fungovanie technológií samostatnej jazdy, ktoré môžu z výmeny informácií v mnohom profitovať. No téma komunikácie sa netýka výhradne autonómnych modelov.

Konšpirátori nezaspali ani počas pandémie nového koronavírusu. Za jej vinníka sú okrem iného označované mobilné vysielače 5. generácie, ktorým sú ďalej pripisované úmrtia vtákov, bolesti hlavy či dokonca samovoľné potraty. Napriek absencii akýchkoľvek dôkazov sa už objavili aj prípady podpaľovania modernej technológie. Tá má pritom viacero výhod, ktoré sa týkajú aj sveta štyroch kolies.

5G prinesie oproti súčasnému 4G mnohé zlepšenia, napríklad podporu omnoho väčšieho počtu zariadení. Na štvorcovom kilometri ich má sieť údajne obslúžiť až jeden milión namiesto dnešných štyroch tisícok. Exponenciálne narastú aj rýchlosti prenosu, pričom významný pokles sa očakáva v odozve. Všetky tieto zlepšenia umožnia na internet pripojiť viac vecí. Vrátane osobných automobilov, špeciálne tých ašpirujúcich na samostatné jazdenie.

Autá budúcnosti môžu
Autá budúcnosti môžu "vidieť za roh" vďaka vzájomnej komunikácii.
Zdroj: Volkswagen

Z novej mobilnej siete robia mnohí hrozbu. Pre moderné autá však má byť veľmi dôležitá, nakoľko vzájomná výmena informácií bude pri nich zohrávať dôležitú rolu. A netýka sa to len autonómnych modelov. V budúcnosti sa v záujme bezpečnosti majú „rozprávať“ aj bežné vozidlá a navzájom si posielať informácie o nehodách, zápchach či nebezpečenstvo. Práve 5G sa ukazuje ako ideálny nástroj.

Démonizovaná technológia však nie je v hre jediná. Jej konkurentom je štandard ITS-G5, ktorý sa spoliehajúci sa na Wi-Fi signál. V problematike figuruje viacero ďalších skratiek. Na nasledujúcich stránkach ich približujeme a vysvetľujeme tie najpodstatnejšie veci dotýkajúce sa témy 5G v autách.

Diskusia  ()

Video

Diskusia