Nákup vozidiel v online svete skupina Aures Holdings umožnila zákazníkom už 1. februára 2019. V online svete medzi najpredávanejšími automobilmi jednoznačne vedie Škoda Octavia, pričom v Českej republike majú radšej kombi, no Slovákov oslovuje viac liftback. Aj s príchodom pandémie a uzatvárania prevádzok sa online predaj zdá tou najrozumenjšou cestou pri výbere nového alebo ojazdeného vozidla.

Predaj vozidiel
Zdroj: AAA Auto

Zákazník si jednoducho vyberie na stránke inzerenta (AAA Auto alebo Mototechna) vozidlo, ktoré by si chcel zakúpiť a dohodne sa s predajcom na jeho prebratí cez "výdajné okienko". Aj keď prostredníctvom virtuálnej komunikácie človek nemá možnosť preveriť si auto vopred, do 14 dní ho môže s kľudným svedomím vrátiť a poprípade si vybrať iné vozidlo. To, že tento systém skutočne funguje, dokazuje aj miera navrátnosti vozidiel, ktorá nepresahuje 5 %. Podľa Karolíny Topolovej, generálnej riaditeľky Aures Holding, si svoje rozhodnutie rozmyslia ľudia hlavne kvôli nečakanej životnej situácii, kedy náhle prídu o svoje živobytie.

"Úspešnosť online predaja je teraz asi 95-percentná. Ľudia, ktorí si chcú auto zaobstarať online, sú už väčšinou pre nákup rozhodnutí. Vedia, že pri kúpe neriskujú, navyše, na rozdiel od osobného dojednávania majú podľa zákona možnosť do dvoch týždňov vozidlo vrátiť. Je to teda úplne bezpečný variant nákupu, vrátane všetkých garancií a záruk," uviedol Stanislav Gálik, výkonný riaditeľ inovačného laboratória AuresLab, ktorá pre AURES Holdings riešenie online predaja pripravilo.

Minulý rok sa v rámci celej skupiny Aures Holdings predalo 70 000 áut. Na Slovensku si zákazníci zakúpili 14 000 vozidiel a v Českej republike až 40 000. Ľudí neodradil dokonca ani mierny nárast cien predávaných vozidiel, ktorý medziročne stúpol o 15 %. S týmto zdražujúcim trendom sa však budeme musieť kvôli pandemickej situácii potýkať ešte hodnú chvíľu. Otázkou však ostáva aj to, či sa na Slovensku zvýši dopyt po alternatívnych pohonoch, keďže aktuálne sa zastavil na nule. Kupujúci zrejme čakajú na to, ako sa bude v budúcnosti vyvíjať infraštruktúra dopravnej siete.