Vodiči, ktorí z nejakého dôvodu jazdia príliš rýchlo, sú pod drobnohľadom, pretože takáto jazda je nebezpečná. Nerešpektovaním rýchlostných limitov ohrozujú svoj život aj ostatných - a často sú za to aj potrestaní. Na tom nie je nič nespravodlivé. Ale rovnako nebezpečné situácie v premávke vytvárajú aj takzvaní slimáci, ktorí jazdia najnižšou povolenou rýchlosťou, prípadne ju hlboko podchádzajú. Mnoho vodičov takýmto štýlom jazdy vytvára za sebou kolónu a zrejme si nie sú vedomí rizík, ktoré s tým prichádzajú. 

Pomalá jazda na diaľnici sa pokutuje.
Zdroj: Polícia SR

Určite ste sa aj vy ocitli v situácií, kedy ste na ceste pred sebou zbadali šoru áut, ktorá nemali konca. A na začiatku konvoja drží stráž auto, ktoré ide na deväťdesiatke rýchlosťou "až" 60 km/hod. Možno by ste aj chceli obiehať, no nie je to vždy také jednoduché. Buď je pred vami príliš veľa áut a nemáte dobrý rozhľad na oproti idúce autá, alebo je cesta kľukatá a úzka, že sa to prosto nedá.

Ešte lepší je príklad vodiča, ktorý nielenže brzdí premávku pomalou jazdou, ale ešte aj ide stredom vozovky, nebodaj zrýchli vždy, keď sa ho pokúsite predbehnúť. Samostatnou kapitolou sú motoristi, ktorí nemajú ani za volantom toľko chochmesu, aby sa venoval jazde. Žijeme v digitálnej dobe a tak drvivú väčšinu vodičov zaujímajú viac mobilné telefóny. De facto venujú ťukaniu väčšiu pozornosť a tak automaticky spustia nohu z pedálu a snažia sa zvládnuť viac vecí naraz. 

Ľudia, ktorí jazdia pomaly si neuvedomujú, aké to môže byť nebezpečné.
Zdroj: Shutterstock

Toto je zrejme asi jedna z tých tém, ktoré spôsobujú frustráciu viacerým vodičom, rovnako ako diaľniční stredopruhári alebo ľudia, ktorí nechápu ako funguje záchranná ulička. Ohľadom pomalej jazdy bolo vykonaných niekoľko štúdií a všetky hovoria o rovnakom výsledku - pomalí vodiči predstavujú riziko. Je to jednoducho preto, lebo často "nútia" ostatných účastníkov cestnej premávky k riskantným manévrom. A pritom si myslia, že opatrnou jazdou sú zodpovednejší, no v skutočnosti to tak nie je. 

Ak vidíte, že auto pred vami nemieni zrýchliť a behá zo stredu ku krajnici, jeho majiteľ má na práci asi niečo dôležitejšie ako držať volant. Zviditeľnite sa takýmto vodičom blikaním svetiel z bezpečnej vzdialenosti, čím upútate ich pozornosť. Ak to nefunguje, môžete použiť klaksón. Ich pozornosť môže upútať krátke pípnutie. Prílišné trúbenie a lepenie sa však nie je spôsob, ako túto situáciu napraviť. Neustály hluk môže tiež obťažovať alebo vyľakať okolie. 

Zdroj: Matej Kalina

Niektorí vodiči môžu byť frustrovaní z toho, že motoristi letia nebezpečnou rýchlosťou alebo sú príliš blízko za nimi. Chcú im „udeliť lekciu“ tým, že spomalia a prinútia ich, aby urobili to isté. Nielenže tým vytvoria nebezpečnú situáciu, ale môžu nahnevať vodiča za sebou, ktorý sa možno bude lepiť ešte viac. Cestný hnev zabíja. Blokovanie ostatných vodičov nevedie k ničomu, možno budete mať  zo seba na chvíľu dobrý pocit.