Lieky majú pomáhať ľuďom v boji proti chorobám a nie vo vedení motorového vozidla. Práve to je dôvod, prečo by si mal každý jeden šofér pred tým, ako sadne za volant, prečítať príbalový leták liečiva, ktoré užil. Okrem pozitívnych účinkov totiž môžu mať aj tie menej žiaduce, ktoré vás diskvalifikujú od vedenia motorového vozidla.

Medzi negatívne účinky liečiv patrí napríklad:

  • Ospalosť
  • Pomalé reakcie
  • Rozmazané videnie
  • Strata koncentrácie
  • Závraty

1. Lieky od bolesti

Tieto lieky zvyčajne spomaľujú reflexy vodiča pri šoférovaní a tiež môžu spôsobovať malátnosť. V každom prípade môže šofér vplyvom týchto vedľajších účinkov ľahšie spôsobiť nehodu.

2. Očné kvapky

Po aplikácií prípravku do očí môže človek vidieť rozmazane a tak sa odporúča počkať aspoň niekoľko minút, kým vaše oči nezačnú opäť zaostrovať bez problémov.

3. Lieky na alergiu

Tento typ liečiv často spôsobuje ospalosť, ktorá tiež súvisí so spomalením reakcií. Aj napriek týmto účinkom nejde o najnebezpečnejšie lieky, ktoré môžete užiť v prípade, ak sa chystáte šoférovať.

4. Antidepresíva

Najnebezpečnejšími liekmi, ktoré majú za následok ospalosť, malátnosť, rozmazané videnie, dezorientovanosť či prejavy agresie sú antidepresíva. Po užití týchto liekov by ste si za žiadnych okolností nemali sadať za volant, keďže vo väčšine prípadov pôsobia utlmujúco, čo zvyšuje riziko nehody.

Každopádne, najnebezpečnejšie sú kombinácie viacerých druhov liekov, čo môže spôsobiť podobné účinky ako po konzumácii alkoholu. Každý človek reaguje na lieky inak a tak sa niektoré účinky nemusia dostaviť vôbec, zatiaľ čo u iných sú znásobené. Dôležité však je užiť lieky s dostatočným odstupom pred tým, ako si sadnete za volant a predovšetkým si v takýchto prípadoch vždy preštudovať príbalový leták konkrétneho liečiva.