Niečo tak triviálne ako vtáčí trus dokáže vážne a nenávratne poškodiť lak vozidla. Podľa odborníkov z oblasti detailingu a výrobcov autokozmetiky spôsobujú to hlavne tri faktory: zloženie trusu, zmeny teplôt a ich dlhodobé pôsobenie.

Takto dokáže poškodiť lak vtáčí trus. Zdroj: Beauty Car Detailing
Zdroj: Beauty Car Detailing

Trus totiž obsahuje agresívnu kyselinu, ktorá sa môže „zažrať“ do laku. K tomu prispieva aj fakt, že vrchný ochranný lak vozidla tvorí veľmi tenká vrstva, ktorá počas zmien vonkajších teplôt pracuje a akútna situácia je práve v letných horúčavách.

Lak vozidla totiž pri vyšších teplotách mäkne a rozťahuje sa a vtáčí trus zároveň tvrdne a vysušuje sa. Keď teploty klesnú, napríklad, v noci, lak opäť stvrdne a stiahne sa, čím sa uzavrie okolo nevábneho nákladu. Výsledkom je poškodenie laku, ako to dokazuje aj nasledujúca fotografia.

Nevábny vtáčí náklad spôsobuje rovnako nevábne dôsledky. Zdroj: Beauty Car Detailing
Zdroj: Beauty Car Detailing

V extrémnych prípadoch dokáže vtáčí trus úplne rozožrať lak až na plech alebo plast. Na nasledujúcej fotografii je jasný dôkaz, ktorý sme nafotili na nám známom vozidle. Auto parkuje vonku a poškodené miesto sa nachádza na streche, čo je pre lak najmä v lete smrtonosná kombinácia. Majiteľ si pravdepodobne nevšimol vtáčiu „bombu“ alebo ju tam nechal príliš dlho. Hoci takto extrémne poškodenie je skôr výnimkou, fotografia dokazuje, že nie je vylúčené.

Za určitých okolností môže trus prežrať lak až na plech. Zdroj: Beauty Car Detailing
Zdroj: Beauty Car Detailing

Čo môžete urobiť?

Vzhľadom na agresívnu povahu vtáčieho trusu a rozťahovanie a sťahovanie laku vám špeciálne vosky, ktoré chránia vozidlo pred kyslým dažďom a UV žiarením veľmi nepomôžu. V prvom rade preto, že koncentrácia kyseliny v truse je výrazne vyššia. Môžu vám však uľahčiť jeho odstránenie z karosérie.

Niektoré poškodenia sú nenápadné...našťastie. Zdroj: Beauty Car Detailing
Zdroj: Beauty Car Detailing

Platí tu zásada: čím dlhšie je trus na vozidle, tým väčšie sú škody. Preto ho odstráňte okamžite, ako ho objavíte. Stačí navlhčená mäkká handra, použite však niečo, čo vám určite nebude chýbať. Vtáci totiž môžu prenášať infekčné choroby, preto je potrebné handru hneď vyhodiť a následne si dôkladne umyť ruky. V núdzi vám pomôže aj papierová vreckovka, ktorú jednoducho navlhčíte slinami. Odstráňte nielen samotný trus, ale snažte sa čo najlepšie vyčistiť aj prípadné pozostatky tak, aby ste ich nerozotreli po zbytočne veľkej ploche. Ak je trus príliš tvrdý, môžete ho zakryť mokrou handrou, pod ktorou zmäkne a budete ho môcť ľahšie odstrániť bez toho, aby ste si poškriabali lak.

Hoci na prvý pohľad ide o triviálnu záležitosť a auto považujete len za účelový a spotrebný predmet, jedného dňa ho budete chcieť predať. Každý chce za svoje vozidlo dostať najlepšiu cenu a stav laku výrazne ovplyvní predajnú hodnotu. I keď bude auto vo výbornom technickom stave, pre poškodený lak určite nedostanete takú sumu, akú si predstavujete.

Zdroj: Soňa Zverková