Ilustračná snímka

Poradca Lacné leto? Ceny nafty a benzínu prekvapia

Foto: Dreamstime

17.6. 8:05 Možno si myslíte, že konflikty kdesi vo svete sa nás netýkajú. Omyl, ktorý sa prejaví najmä pri tankovaní. Nateraz nám obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom nahráva do karát.

Trenice medzi USA a Mexikom, USA a Čínou pokračujú, čo nahráva peňaženkám našich motoristov. Severomorská ropná zmes Brent v piatok podvečer stála 62,13 dolára za barel (55,15 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 63,29 dolára za barel (56,14 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, obchodná vojna medzi USA a Čínou pokračuje a napätie sa po dočasnom uvoľnení vystupňovalo. Americké clá totiž spomaľujú ekonomiku Číny, ktorá je najväčším dovozcom ropy. A práve pre ne dovoz čierneho zlata klesol o štyri milióny barelov denne. Dodatočný impulz bolo oznámenie Washingtonu o zavedení ciel na mexický tovar, i keď opatrenie zatiaľ nevstúpilo do platnosti.

Na druhe strane, pre ktorú ropa v závere týždňa časť strát vymazala, je napätie na Blízkom východe. V Perzskom zálive boli zničené dva tankery a podľa niektorých teórií išlo o úmyselný čin. Špekuluje sa, že sa mohlo jednať o útok zo strany Iránu. To len prehlbuje napätie medzi USA a Iránom, keďže minulý týždeň uvalili USA sankcie na najväčšiu iránsku energetickú spoločnosť. Taktiež rastie pravdepodobnosť, že konflikt medzi USA a Iránom sa nezaobíde bez vojenskej konfrontácie, čo by znamenalo prerušenie alebo obmedzenie dodávok ropy na trhy.

Ostatné smerodajné faktory sa nemenia. V prvom rade ide o vystupňovanie obchodného napätia medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump totiž pridal spoločnosť Huawei a ďalšie čínske spoločnosti na tzv. čierny zoznam. To znamená, že americké koncerny majú zakázané spolupracovať s firmami na zozname. Obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom spomaľuje globálnu ekonomiku, čo stlačí dopyt po rope a teda aj ceny.

Na strane faktorov, ktoré obvykle tlačia ceny nahor, pribudol nový, a to práve konflikt USA a Iránu. Ostatné sa nemenia, napríklad riziká na Blízkom východe týkajúce sa ponuky ropy na trhu, zhoršujúca sa situácia vo Venezuele a prerušenie produkcie v Rusku a v Nigérii. Ďalšie riziká súvisia so situáciou v Líbyi, kde by mohlo vystupňovanie ozbrojeného konfliktu zredukovať ťažbu až o 95 percent. Pokles cien dáva priestor významným producentom ropy rozšíriť dohodu o znížení produkcie do konca roka 2019.

Dodatočne tu máme nepriaznivé vyhliadky hospodárskeho rastu, ktoré priamo ovplyvňujú dopyt po rope a teda aj ceny. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov a EIA z rovnakého dôvodu znížila výhľad dopytu po rope.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v drvivej väčšine krajín EÚ až na niekoľko výnimiek klesli, rovnako aj u nás. Priemerné ceny benzínu na našich čerpačkách v týždni do 10. júna klesli o 4,7 centu a dieslu o 4,2 centu. V Rotterdame nastal zmiešaný vývoj, i keď zmeny v cenách boli minimálne: tona benzínu zdražela o šesť eur, tona dieselu zlacnela o dve eurá. Na základe doterajšieho vývoja Lipovský v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva u nás zlacnenie benzínu o tri až štyri centy a dieslu o jeden až dva centy.

V medziročnom porovnaní stále tankujeme lacnejšie než než v rovnakom období minulého roka. Kým v týždni do 3. júna sme tankovali benzín o 2,3 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je lacnejší už o 4,9 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel v prospech tohto roka v priebehu týždňa zväčšil zo 4,9 na 6,8 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia