Auto Bild už tradične prináša veľký test zimných pneumatík, v ktorom spolu zápolilo 50 modelov známych i menej známych značiek v rôznych cenových hladinách. Tentokrát voľba padla na rozmer 205/55 R16 H, ktorý sa hodí pre obľúbené automobily kompaktného segmentu, napríklad Ford Focus, Opel Astra či Volkswagen Golf, no aj pre staršie vozidlá strednej triedy.

Na začiatku testu zimných pneumatík Auto Bild anonymne nakúpil 50 rôznych pneumatík v špecializovaných predajniach. Každý z týchto plášťov potom prešiel prvou bezpečnostnou skúškou, v ktorej sa merala brzdná dráha vozidla pri plnom brzdení z rýchlosti 80 km/h na mokrom povrchu.

Do ďalšej previerky sa už dostalo iba 35 modelov, ktoré čakalo meranie brzdnej dráhy pri plnom brzdení z 50 km/h do zastavenia na vozovke pokrytou súvislou vrstvou snehu. Z nich na základe týchto výsledok 20 pneumatík postúpi do finálneho hodnotenia, kde absolvujú celkovo 13 disciplín zameraných na jazdné vlastnosti, efektivitu prevádzky, životnosť či napríklad zvládanie akvaplaningu. Podrobné výsledky tohto testovania nájdete v novom čísle magazínu Auto Bild, ktoré sa na stánkoch objaví najneskôr 18. októbra.

Výsledky testovania brzdnej dráhy pneumatík - 1. - 20. miesto.
Zdroj: Auto Bild

Na našom webe však zatiaľ prinášame výsledok brzdných skúšok v prehľadnej tabuľke, ktorý taktiež veľa prezradí o kvalitách pneumatík. O finálnom poradí rozhodla súhrnná brzdná dráha meraná v metroch. Práve zastavenie vozidla je totiž kľúčová disciplína, ktorú musia zimné pneu zvládať čo najlepšie.

Výsledky testovania brzdnej dráhy pneumatík - 21. - 50. miesto.
Zdroj: Auto Bild

Podľa očakávaní sa ukázalo, že produkty prémiových značiek sa dokázali dostať medzi dvadsiatku najlepších pneumatík. Najlepší brzdný výkon predviedol prémiový Bridgestone so svojim modelom Blizzak LM 005, ktorý exceloval na mokrej i zasneženej vozovke. Treba povedať, že cena v prípade pneumatík nie je všetko, aj lacnejšie pneu sa ukázali vo výbornom svetle, spomedzi nich zažiaril najmä Barum s typom Polaris 5 či pneumatika Winguard Snow G3 od Nexenu.