Klimatizácia je dnes neoddeliteľnou súčasťou vozidiel. Prvý exemplár v sériovom vozidle bol namontovaný v Amerike v štyridsiatych rokoch do automobilu značky Packard. V rámci USA ste dokonca klimatizáciu mohli mať už v roku 1933 vďaka špecializovanej firme, ktorá ju vedela osadiť aj do áut, ktoré ju nemali. Do Európy tento trend dorazil o niekoľko dekád neskôr.

Prevažná väčšina motoristov klímu v aute má, no na starostlivosť o ňu často zabúdame. Po servise sa začneme rozhliadať až vtedy, keď je to akútne. V prípade, že chladenie je slabšie, môže postačovať doplnenie náplne. Ak nefunguje vôbec, môže to byť spôsobené najčastejšie zlyhaním kompresora klimatizačnej jednotky, prípadne netesnosťou v systéme a úplným únikom náplne , ako aj inými závadami.

Ilustračná fotka.
Zdroj: Pexels

Je potrebné dbať na kvalitu vzduchu, ktorý vdychujeme a preto je vhodné dať si klimatizáciu raz ročne skontrolovať a dezinfikovať. Ak nedochádza k jej pravidelnému čisteniu, môžu sa v nej vyvinúť plesne, ktoré nám škodia.V tomto ohľade ako prevencia funguje overený postup. Pár minút pred príchodom do cieľa cesty si vypnite funkciu chladenia a nechajte si zapnuté iba ventilátory.

Anketa: Čistíte pravidelne klimatizáciu vo svojom aute?

Ventilátory vyfúkajú vlhčinu z ventilácie a tým sa stane prostredie suchšie a menej náchylné na tvorbu plesní. Nemenej dôležitá je aj výmena peľového filtra, ktorý zachytáva nečistoty pred vstupom do systému kúrenia a klimatizácie. Pre alergikov je dnes už k dispozícií aj antibakteriálny filter.