Ilustračná snímka. Zdroj: DVR

Poradca Denné svietenie: Aké sú pokuty za vypnuté svetlá

Foto: DVR

24.7. 2015 10:19 VAŠA TÉMA   Európske krajiny nemajú jednotné pravidlá týkajúce sa osvetlenia vozidla počas dňa. A rovnako ako u nás za nedodržanie pravidiel, vrátane osvetlenia, hrozia pokuty. Kde a za akých okolností treba mať automobil osvetlený?

Povinnosť zabudovať do vozidiel denné svetlá už v štandardnej výbave platí v EÚ od roka 2011. Európska komisia si od tohto nariadenia sľubovala predovšetkým zlepšenie bezpečnosti premávky a úbytok smrteľných nehôd o tri až päť percent ročne. Zároveň argumentovala, že denné svetlá spotrebujú len 25 až 30 percent energie potrebnej pre bežné stretávacie svetlomety, čo znamená aj nižšiu produkciu emisií.

Ilustračná snímka. Zdroj: Deutscher
Ilustračná snímka. Zdroj: Deutscher
Zdroj: Deutscher Verkehrssicherheitsrat

Pravidlá pre osvetlenie vozidla sa v rámci celého európskeho kontinentu líšia. Niektoré krajiny požadujú svietenie počas dňa bez výnimky, iné len na určitých cestách či v istých ročných obdobiach. Povinné svietenie neexistuje v Nemecku, Luxembursku, Francúzsku a Rakúsku, hoci tamojšie úrady odporúčajú osvetliť vozidlo aj počas dňa. Jedinou výnimkou v rámci Európy je Grécko, kde je podľa rakúskeho autoklubu ÖAMTC použitie stretávacích svetiel za normálnej viditeľnosti dokonca zakázané. Automatické denné svetlá sú však povolené.

Podľa informácií autoklubov ADAC a ÖAMTC celoročná povinnosť denného svietenia platí v 18 európskych krajinách: Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, ČR, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Island, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Nórsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švajčiarsko a Švédsko. Väčšina týchto krajín neuvádza, či sa musia používať stretávacie svetlá alebo sú povolené aj denné svetlá. Na Slovensku sú povolené.

Pokuty za osvetlenie na Slovensku
Neosvetlenie motorového vozidla počas jazdy za nezníženej viditeľnosti
10 až 20 eur
Neosvetlenie motorového vozidla počas jazdy za zníženej viditeľnosti
50 eur
Neosvetlenie nemotorového vozidla počas zníženej viditeľnosti
20 eur
Použitie predných a zadných hmloviek v čase, keď nie je hmla, nesneží alebo neprší
30 eur
Neosvetlenie stojaceho vozidla za zníženej viditeľnosti v obci na mieste, kde tvorí prekážku cestnej premávky alebo na ceste mimo obce
50 eur

Lokálne obmedzenia platia v Taliansku, Rumunsku, Rusku a Maďarsku, kde je povinnosť svietiť len na diaľniciach, rýchlostných komunikáciách a vidieckych cestách mimo obce. Mimoriadny režim platí v Chorvátsku, kde sú denné svetlá povinné len v období, ktoré sa začína poslednou októbrovou nedeľou a končí poslednou nedeľou v marci nasledujúceho roka. V Moldavsku je toto obdobie stanovené od novembra do marca nasledujúceho roka.

Majiteľov vozidiel uvedeným na trh po roku 2011, ktoré sú štandardne vyrobené s dennými svetlami, nemusí nasledujúca tabuľka s pokutami až tak znervózňovať, nakoľko tieto svetlá sa automaticky zapínajú pri naštartovaní motora. Napriek tomu odporúčame, aby si každý osobne vyskúšal, či sa mu denné svetlomety aktivujú aj v režime „Off“ nielen v móde „Auto“, čo napriek norme nemusí stopercentne platiť u každého modelu. Prehľad pokút v Európe zahŕňa aj krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ, a pomôže najmä teraz pri dlhších cestách v dovolenkovom období.

.
.
Zdroj: Auto BILD
Diskusia  ()

Video

Diskusia