Dnešné brzdové systémy vo vozidlách predstavujú spoluprácu mnohých komponentov, ktoré vám pomáhajú kontrolovane zastaviť. Existujú dva základné typy - kotúčové a bubnové. Bez ohľadu nato, ktorou sadou je vaše auto vybavené, ak započujete kvílenie bŕzd, je načase s tým niečo urobiť. Ide totiž o kľúčový bezpečnostný prvok, s ktorým nechcete zažiť vážne problémy. 

Trápia vás kvíliace brzdy?
Zdroj: Auto Bild

Ak brzdy vydávajú nepríjemný zvuk, ak sa auto počas zastavovania trasie, alebo ak si všimnete zníženie brzdnej sily auta, najpravdepodobnejšou príčinou sú opotrebované brzdové doštičky. Ak piskot bŕzd zaznieva aj vtedy, keď nestláčate brzdový pedál, je dosť možné, že sa indikátor opotrebovania brzdových doštičiek dotýka kotúča, čo je znakom toho, že ich treba vymeniť.

Ak by ste sa tomu chceli vopred vyhnúť, môžete ich skontrolovať aj opticky. Ich minimálna hrúbka by mala byť 2 až 3 mm, ale musíte prezrieť aj doštičky na vnútornej strane kolesa, pretože sa opotrebúvajú viac ako tie vonkajšie. Ak už budete budete robiť takúto "vizitu",  pozrite sa pre istotu, či na nich nemáte prípadné praskliny. 

Trápia vás kvíliace brzdy?
Zdroj: Auto Bild

Väčšinu prípadov kvílenia bŕzd môžete ľahko identifikovať a vyriešiť. Ak máte realtívne nové bzrdové platničky, ale napriek tomu nie sú potichu, hlavne ráno pri ceste do práce, zvuky zrejme pochádzajú z vlhkosti, ktorá zostáva na brzdovom kotúči. Nemusíte mať strach, že je niečo v neporiadku, časom tento zvuk sám zmizne. Druhou možnosťou pískania môže byť malý votrelec v podobe kamienku alebo nejakej špiny, ktorá sa dostala medzi doštičku a kotúč. 

Z času na čas by ste sa mali pozrieť aj pod kapotu, pretože tam sa nachádza dôležitá súčasť brzdového ústrojenstva - brzdová kvapalina. Jednoduchá vizuálna kontrola stavu nádržky nezaberie veľa času. Aj táto dôležitá tekutina časom stráca svoje schopnosti a mali by ste ju meniť približne každé dva alebo tri roky. Ak sa jej totižto nebudete venovať, "odmení" sa vám slabý brzdným účinkom, najmä pri sérii prudších brzdení alebo pri jazde z kopca, kedy auto skutočne potrebujete spomaliť. 

Trápia vás kvíliace brzdy?
Zdroj: Auto Bild

Životnosť kotúčov, doštičiek a strmeňov do istej miery určujete vy sami - spôsobom, akým jazdíte. Ak jazdíte s ľahkou nohou, využívate brzdenie motorom a nedupete agresívne na brzdu na každom semafore, v niektorých prípadoch vám podľa výrobcov môžu doštičky vydržať až 150 000 kilometrov. V mestskom prostredí sa ale brzdy opotrebujú určite skôr ako keby ste jazdili stále po diaľnici, pretože máte častejšie zastávky. Tak či onak, s výmenou bŕzd sa neoplatí čakať na poslednú chvíľu.