Čelné sklo je veľmi dôležitou súčasťou každého vozidla, no mnoho majiteľov automobilov a nákladných vozidiel má tendenciu ignorovať výstražné znamenia, ktoré sa na ňom nachádzajú. Predné sklo vás chráni pred vetrom, dažďom, kameňmi a všetkými ostatnými nečistotami, ktoré by inak vleteli posádke priamo do tváre. Ak jazdíte s porušeným alebo poškodeným čelným sklom, riskujete svoju bezpečnosť a všetkých ostatných vo vozidle.

Ako však spoznať rozdiel medzi neškodným škrabancom či prasklinou a nutnou výmenou čelného skla? V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na výstražné signály, ktoré by ste si mali v prípade poškodenia všímať. Ak zistíte, že predné sklo na vašom aute vykazuje niektorú z nasledujúcich vlastností, je ten správny čas na jeho výmenu.

Máte obmedzený výhľad

Nastal čas na výmenu čelného okna?
Zdroj: Tyler Wade

Pokiaľ ide o čelné sklo, neexistuje nič také ako neškodná prasklinka. Obmedzený výhľad na priestor pred vami je prvým znakom toho, že skutočne potrebujete nové predné sklo. Niekedy máte len zlomok sekundy na reakciu a práve nedokonalosti na skle môžu skresliť to, čo vidíte. V mnohých situáciach môže aj malý slepý bod spôsobiť fatálnu chybu. Keď máte zhoršenú viditeľnosť, nie je o čom diskutovať. Podľa niektorých prieskumov hrajú práve praskliny na skle úlohu pri 46 % smrteľných nehôd. Buďte preto zodpovedný a nedovoľte, aby ste boli účastníkom takejto havárie.

V tom lepšom prípade nebudete musieť ani vymeniť celé čelné sklo. Väčšinu menších prasklín a škrabancov dokážu profesionáli veľmi ľahko opraviť. Možno si hovoríte, že keď už tam je jedna priehlbinka, počkáte, kým sa ich nazbiera viac. Neustále odkladanie celkom rýchlej práce môže ale v mnohých prípadoch spraviť z malej praskliny veľkú pavučinu po celej šírke skla. Ak sa nešťastnou náhodou z cesty odrazí väčší kameň, oslabené čelné sklo môže prasknúť úplne.