Aký je význam aditív a oplatí sa ich vôbec pridávať do paliva?

Poradca Kedy sa oplatí pridávať aditíva do paliva a majú vôbec zmysel? Odpoveď je jednoznačná

Foto: VIF Aditiva

2.11. 10:10 Mnohí vodiči pridávajú do paliva rôzne aditíva, kedy sa však oplatia a kedy len zbytočne utrácate svoje peniaze? Odpoveď nájdete v tomto článku.

Aditíva sú prísady, ktoré rozdeľujeme v závislosti od typu paliva a to presnejšie na benzínové a naftové. Ich význam spočíva v zlepšení niektorých vlastností palív. To znamená, že aditíva majú zlepšovať chod motora, zvyšovať jeho výkon a znižovať jeho spotrebu. Medzi ďalšie nepopierateľné výhody patrí aj eliminácia vody v palive, ochrana palivového systému pred koróziou a v prípade nafty aj znižovanie bodu jej tuhnutia.

Oplatí sa ale pridávať aditíva do paliva? Na túto otázku existuje jednoduchá odpoveď. Na každej jednej čerpacej stanici môžete okrem bežných palív nájsť aj tie prémiové, ktoré obsahujú väčšie množstvo aditív. Aby sme toto tvrdenie uviedli na pravú mieru, každé palivo obsahuje aditíva, no tie klasické v menšom množstve. Dôvodom je jednoducho cena.

Oplatí sa pridávať aditíva do prémiových palív?
Oplatí sa pridávať aditíva do prémiových palív?
Zdroj: Shutterstock

Veľa motoristov tankuje radšej lacnejšie palivá a následne na to si do nich pridáva aditíva. Ich dôvodom je, že prémiovým palivám neveria. Na obranu čerpacích staníc je potrebné dodať, že každá z nich podlieha prísnym kontrolám. To znamená, že si nemôžu dovoliť predávať klasické palivo ako prémiové, ani menej oktánový benzín za vysokooktánový. Obavy týchto vodičov sú teda v prípade etablovaných čerpacích staníc zbytočné.

Medzi ďalšiu skupinu motoristov môžeme zaradiť šoférov, ktorí tankujú prémiové palivá a aj napriek tomu do nich dodávajú aditíva. To je však chyba. Pri presýtení paliva aditívami sa motoru síce nič nestane, no znamená to zbytočné vyhadzovanie peňazí. Dokonca aj samotní výrobcovia týchto produktov na svojich výrobkoch uvádzajú, že pridaním aditív do prémiových palív sa ich kvalita a vlastnosti nezlepšia. To je dôvod, prečo by sa mal človek rozhodnúť, či bude tankovať základné palivá a následne do nich pridávať aditíva, alebo sa vydá cestou tých prémiových.

Diskusia  ()

Video

Diskusia