Neviete kam so starými pneumatikami? Je to veľmi jednoduché.

Poradca Kam so starými pneumatikami? Riešenie je ľahké, no mnohí ľudia ho absolútne nepoznajú

Foto: Dreamstime

23.11. 19:00 Väčšina šoférov ani len netuší, že do ceny nových pneumatík je zarátaný aj recyklačný poplatok. Ten slúži na to, aby sa o staré pneumatiky na konci ich životnosti niekto postaral.

Na Slovensku platí už niekoľko rokov novelizovaný zákon o odpadoch, ktorý je špecifikovaný aj na problémový druh odpadu, napríklad na staré pneumatiky. Tie totiž majú od ostatného odpadu značnú nevýhodu. Zatiaľ čo klasický odpad sa dá recyklovať a použiť opätovne, pričom zaň pri odovzdaní dostanete aj zaplatené, pri pneumatikách je to inak. Staré pneumatiky majú zápornú hodnotu, čo znamená, že ich likvidácia je problémová a finančne náročná.

Práve z tohto dôvodu je v cenách nových pneumatík zarátaný aj recyklačný poplatok, ktorý slúži na to, aby ste pri odovzdaní nemuseli nič platiť. Týmto spôsobom sa má zabrániť vyhadzovaniu pneumatík do voľnej prírody, či na nelegálne skládky.

Vedeli ste, že rozklad starej pneumatiky v prírode trvá 200 až 300 rokov?
 

Podľa zákona musí každý subjekt obchodujúci alebo pracujúci s pneumatikami bezplatne odoberať tie staré. Toto nariadenie sa však netýka len pneuservisov, autoservisov, ale dokonca aj online predajcov pneumatík. Každý z nich musí zabezpečiť odber starých pneumatík bez nároku na akýkoľvek poplatok či zbytočných podmienok.

Pokiaľ vám daná prevádzka nie je ochotná pneumatiky vziať, máte len dve možnosti. Tou prvou je na túto prevádzku zavolať obchodnú inšpekciu SOI alebo ísť inam. Ako sme už spomínali, pri kúpe novej pneumatiky platíte poplatok za recykláciu a tak nie je dôvod na to, aby ste za jej odovzdanie platili znova. Je to dané zákonom a každá prevádzka to ho musí dodržiavať bez ohľadu na to, či chce alebo nechce.

Výrobcovia pneumatík totiž ročne investujú obrovské množstvo peňazí do zberu a likvidácie starých pneumatík a tak majú servisy, pneuservisy a predajcovia povinnosť bezplatne odobrať všetky staré či poškodené pneumatiky, bez ohľadu na to, či ste ich zákazníkom alebo nie. Veľa ľudí však tieto informácie nepozná a to je dôvod, prečo sme tento článok pripravili. Okrem samotných ľudí  je však problém na oboch stranách, nielen oni, ale aj niektoré firmy nevedia, že majú povinnosť staré pneumatiky bez zbytočných poznámok odobrať. Nevyhadzujte teda pneumatiky do prírody, ale radšej ich odovzdajte na miestach, kde je ich zber bezplatný a zároveň aj povinný.

Diskusia  ()

Video

Diskusia