Jesenno-zimné desatoro dobrého vodiča

Poradca Jesenno-zimné desatoro dobrého vodiča

1.11. 2017 12:15 Televízne noviny nás síce strašia tuhou zimou, no aj tak vieme, že väčšinu času nás čaká dážď, hmly a teploty okolo nuly.

Zradné obdobie sa práve začína...

 
Jesenno-zimné desatoro dobrého vodiča
Jeseň je romantická, no prináša so sebou riziká!

1. Predvídaj

Ak by ste sa opýtali pretekárov na tajomstvo rýchlej jazdy, opdpovedali by vám, že dobrý jazdec musí byť o jeden krok pred autom. Na rovinke, myslí na brzdenie do zákruty a v zákrute už myslí na dobrý výjazd. To isté platí pre vodičov. Buďte o krok pred vaším autom. Sledujte všetko. Večer pred dlhšou cestou si pozrite počasie, ak hlásia dážď, vyrazte skôr aby ste sa zbytočne neponáhľali. Pršalo v noci a ráno už svieti slnko? Pri vjazde do lesa, rátajte s vlhkou vozovkou a prirátajte si aj popadané lístie. Koktejl z vlhkej vozovky a lístia je nesmierne šmykľavý. Bol v noci mráz? Aj mínus 1 stačí na to aby sa na ceste v lese udržala námraza dlhšie. Opäť na to myslite aj keď už ráno svieti slnko.

2. Uber

Najväčšou chybou začiatočníka je to, že nedokáže zohľadniť poveternostné podmienky. Aj suchý asfalt drží inak pri 25°C a inak pri 5°C a samozrejme úplne inak pri -5°C. A to sa stále bavíme o suchom asfalte. Tento istý postup platí aj v prípade dažďa. Kombinácia teploty a stavu vozovky je elementárna. Sledujte teplotu a vyskúšajte si priľnavosť pneumatík najmä počas brzdenia.

3. Mysli na technický stav auta

Nie je žiadnym tajomstvom, že technický stav vplýva na jazdné vlastnosti auta. Ak je auto nové a technicky špičkové, môže si na ceste ísť predsalen rýchlejšie, než 20 ročné auto. Dobrý šofér si je vedomý technického stavu svojho auta a nepovažuje za osobnú prehru, ak ho predbehne modernejšie auto. To isté platí pre vodičov drahších áut, ktorí nechcú pred seba pustiť staršie, prípadne slabšie auto aj v prípade, že oni sami sa naponáhľajú. Dôležité je aj vedieť v akom stave máte brzdy. Ak sú nesúmerné, myslite na to pri brzdení. Identická rada sa týka pneumatík. Opäť chápeme, že nie každý má na to, aby často menil pneumatiky, no vodič auta s nie práve najnovšími pneumatiky by mal na to myslieť. A v prípade starších pneumatík si treba dávať pozor najmä v daždi a pri brzdení treba rátať s dlhšou dráhou.

4. Pozor na tichého zabijaka!

Poznáte ho? Je ním vypálená žiarovka na stretávacích svetlometov. Tichým zabijakom je preto, lebo veľa vodičov nerozpozná vypálenú žiarovku pri pohľade spoza volantu. Vapálená žiarovka môže byť osudnou pre protiidúceho vodiča, ktorý vďaka nej neodhadne vzdialenosť oprotiidúceho auta a začne predbiehací manéver. Možnosť čelnej zrážky je veľmi veľká. Skontrolujte si svetlá a vypálené žiarovky okamžite vymeňte! Hazardujete s cudzími aj vlastným životom!

5. Buď ohľaduplný

Na jeseň je to oveľa dôležitejšie. Blokovanie a "vyučovanie" iných šoférov na cestu nepatrí, a občas je trápne ak blikanie na šoféra, ktorý si dovolil predbehnúť pomalšieho vodiča. Najmä v prípade dažďa môže pomalší vodič pomôcť vodičovi za ním smerovkami. Voľný priestor na predbiehanie signalizuje smerovka doprava, smerovka doľava signalizuje nemožnosť predbiehania.

6. Nezabudni na hmlovky!

Je to jesenný folklór. V hmle si vodič zapne hmlovky a následne si ich nevypne až do príchodu jari, prípadne sa mu vypáli žiarovka. Upozornenie na zapnuté hmlovky zaznie často aj z rádia. Rovnako nepríjemné je aj ich nezpanutie. V hmle aj v hustom daždi si ich pre istotu zapnite, umožníte tak ostatným všas vás uvidieť a zareagovať. Naopak ak jazdíte v kolóne určite si  ich vypnite. Šofér za vami vás určite vidí! A samozrejme ak dážď ustane, prípadne hmla ustúpi tak si ich vypnite tiež. Naznačuje ich oranžová kontrolka na palubovke.

7. Pozor na chodcov

Na jeseň aj v zime sú dni kratšie a noci dlhšie. Práve preto je stret s neosvetleným a tmavo oblečeným jazdcom vyššia práve na jeseň. A najrizikovejší týždeň pre chodcov? Zo štatistiky vyplýva, že je to práve posledný týždeň v roku. Myslite na to!

8. Zober si slnečné okuliare!

Tak to by ste nepovedali, že? Problémom na jeseň aj zimu je sklon slnka, ktorý je nepríjemný najmä tesne pred západom slnka.Práve preto sú slnečné okuliare na jeseň užitočnejšie ako v lete, kedy ich má v aute takmer každý.

9. Využívaj klimatizáciu

Kondenzácia vlhkosti najmä počas dažďa spôsobuje mnohým problémy. Najmä tým, ktorí jazdia so zapnutým vnútorným okruhom a zahmlievajú sa im bočné a niekedy aj samotné čelné okno. Odhmlievanie okien vyriešite najrýchlejšie zapnutím klimatizácie, ktorá vzduch vysušuje.

10. Mysli na divú zver

Na jeseň aj v zime je svetla menej a divá zver je činná najmä v noci. To znemená, že možnosť stretu s divou zverou je teraz väčšia ako inokedy. Majte oči na stopkách najmä pri prejazde lesom. Stret s urasteným jeleňom nie je nič príjemné a v niektorých prípadoch môže takýto stret skončiť aj tragicky. Zníže preto svoju rýchlosť najmä ak idete cez les v noci.

Zdroj: majo bóna
Diskusia  ()

Video

Diskusia