ikona

Poradca Čisté auto šetrí palivo: Je na tom niečo pravdy?

Foto: Nissan

8.6. 2017 8:55 Pri prehľadávaní internetových fór sme narazili na diskusiu, kde sa dva tábory užívateľov hádali o tom, či čistota auta ovplyvňuje jeho spotrebu. Po dôkladnom hľadaní sme na túto dilemu našli presvedčivú odpoveď.

Majiteľov automobilov môžeme zaradiť do dvoch skupín viac-menej podľa toho, či svoje vozidlo pravidelne umývajú, alebo im nevadí jemný nános špiny. O benefitoch plynúcich z čistého laku pritom netreba diskutovať. Jeho udržiavanie síce stojí čas i peniaze, majiteľovi sa však v prípade správneho ošetrovania vráti v podobe dlhšej životnosti karosérie.

Kedy je auto najúspornejšie? Ilustračná fotografia
Kedy je auto najúspornejšie? Ilustračná fotografia
Zdroj: Nissan

Pri prehľadávaní internetových fór sme prednedávnom narazili na dve rôzne teórie, ktoré spájajú čistotu karosérie s úsporou paliva. Problém je len v tom, že sú diametrálne odlišné a vzájomne si odporujú. Podstatou prvej z nich je fakt, že špinavé auto má po vzore zvrásneného povrchu golfovej loptičky mať lepšiu aerodynamiku.

Tá totiž práve vďaka drobným vrúbkam preletí až o 37% väčšiu vzdialenosť, než by tomu bolo, ak by jej povrch bol hladký. Na druhú stranu, našla sa aj skupina, ktorá oponovala, že čisté auto predsa vzduchu kvôli hladkému povrchu musí klásť nižší odpor a tým aj efektívnejšie šetriť palivo. Spor medzi dvomi skupinami rozlúsklo duo známe pod menom Mythbusters.

Mýtus o tom, že špinavé auto je efektívnejšie, jednoznačne vyvrátili. Na základe ich meraní a výpočtov sa dokonca ukázalo, že v porovnaní so zablateným je naleštený automobil až o 10% úspornejší. To pri dnešných cenách palív môže pri tankovaní štandardne veľkej nádrže predstavovať rozdiel aj vo výške piatich eur.

V podstate sa teda dá povedať, že čisté auto si podľa tvrdení známej dvojice na svoje čistenie bez problémov zarobí. Za základný umývací program na automatickej linke zaplatíte približne päť eur, v prípade ručného umývania vysokotlakovým zariadením možno ešte menej.

Zdá sa, že poriadkumilovní vodiči majú predsa len navrch
Zdá sa, že poriadkumilovní vodiči majú predsa len navrch
Zdroj: Auto BILD

K výsledkom známej dvojky by sme však aj tak pristupovali s miernou rezervou. Určite sa prikláňame na stranu tábora, ktorý preferuje čisté automobily. Nie však za každú cenu, napríklad počas zimy by vodiča snaha o udržanie čistej karosérie mohla stáť celý majland.

V každom prípade však pravidelné čistenie nemusí byť na škodu, okrem úspory paliva potvrdenej Ničiteľmi mýtov totiž do hry vstupuje aj spomínaná životnosť karosérie. Pre mnohých je dôležitý aj samotný imidž, lak nalešteného auta je predsalen krajší, než keď sa ukrýva pod nánosom špiny. Ako ste na tom vy? Budete teraz svoje auto udržiavať čistejšie?

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia