ikona

Poradca Tunel Branisko má veľký problém

Foto: autobild

9.8. 2016 16:35 Cez tunel Branisko prejde každoročne viac a viac automobilov. O pár rokov by jeho kapacita nemusela stačiť. Výstavba druhej rúry bude stáť stovky miliónov eur.

Tunel Branisko využíva stále viac motoristov. Hovorí o tom správa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), ktorá bola zverejnená 8. augusta 2016. Podľa dostupných informácií by mala intenzita dopravy v tuneli v priebehu tohto roka v porovnaní s rokom 2015 narásť o 16,58 percenta. Nasvedčuje tomu aj fakt, že v júni 2016 cez tunel prešlo za 24 hodín o 2 321 automobilov viac.

Tunel Branisko môže byť v roku 2022 preťažený
Tunel Branisko môže byť v roku 2022 preťažený
Zdroj: autobild

Nárast by nemusel byť problémom, ak by Branisko bolo sprejazdnené v dvoch jednosmerných rúrach. V súčasnosti však funguje len jedna rúra, ktorá má limitovanú kapacitu. Nariadenie vlády o minimálnych bezpečnostných požiadavkách pre tunely v cestnej sieti totiž hovorí, že “ak počas projektovania prognóza na 15 rokov ukazuje, že intenzita premávky v tuneli s jednou rúrou bude presahovať 10 000 vozidiel v jednom jazdnom pruhu za deň, v čase prekročenia tejto hodnoty musí byť k dispozícii dvojrúrový tunel s jednosmernou premávkou”.

Na základe analýzy rastu počtu prejazdov v minulých rokoch NDS prognózuje, že v roku 2022 bude prekročený limit na obojsmernú prevádzku v jednorúrovom usporiadaní. V súčasnosti tunel bez problémov premávku obslúži. Avšak, v záujme zachovania bezpečnosti by sa malo najneskôr v roku 2019 začať s výstavbou druhej rúry tunela Branisko. Predpokladaná hodnota zákazky na jej vybudovanie je vyčíslená na približne 350 miliónov eur. Ostáva len dúfať, že výstavba prebehne bez problémov a všetko sa do šibeničného termínu stihne.

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia