Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime

Poradca Jazdené autá: Kde sú na Slovensku najlacnejšie?

Foto: Dreamstime

7.3. 2017 8:15 Niekto uprednostňuje kombi, iný hatchback a ďalší zas sedan. Tieto preferencie sa menia podľa krajov a rovnako aj priemerné ceny jazdeniek. Pozrite sa, kde na Slovensku sú jazdené autá najlacnejšie a kde najdrahšie. Rozdiely dosahujú aj niekoľko tisíc eur.

Ojazdené vozidlá sú pre našincov vždy zaujímavá téma, nakoľko nie každý si môže dovoliť „funglovku“. Pohľad na naše cesty v podstate dokazuje aj preferencie Slovákov týkajúce sa karosárskych verzií. V podstate najčastejšie možno vidno kombi a hatchbacky a to, čo vidno, potvrdzuje aj najnovší prieskum portálu Autobazar.sk.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Zdroj: Dreamstime

V minulom roku až tretinu (33 percent) predaných jazdeniek tvorili verzie kombi a v tesnom závese  nasledujú hatchbacky s podielom len o dve percentá nižším. Oveľa väčší odstup dosiahli sedany a liftbacky, ktoré sa na tretiu priečku dostali len so 14 percentami.

Nie je prekvapením, že Škoda je najpredávanejšou značkou nielen medzi novými vozidlami, ale aj na trhu tých ojazdených. V kategórii kombíkov vedie Škoda Octavia, druhý je VW Passat a tretia je Škoda Fabia. Až štvrté miesto obsadila značka mimo koncernu Volkswagen, konkrétne Ford Focus. Prvú päťku uzatvára opäť mladoboleslavská značka, tentokrát s modelom Superb.

Medzi hatchbackmi je top modelom Fabia, za ktorou nasledujú VW Golf a Polo. Sedanom a liftbackom dominuje Octavia a medzi SUV si vavríny s výrazným, takmer 40-percentným náskokom, odnáša Kia Sportage.

Preferencie podľa krajov

Zaujímavé informácie vyplynuli zo štatistiky portálu Autobazar.sk pri porovnaní preferencií slovenských motoristov podľa krajov. Obľúbenosť kombi totiž nemožno paušálne použiť pre celú krajinu, nakoľko táto karosárska verzia je najpredávanejšia v Žilinskom, Trnavskom, Košickom a Prešovskom kraji. Naproti tomu vo zvyšných štyroch krajoch (Bratislavský, Banskobystrický, Nitriansky a Trenčiansky) dominujú skôr hatchbacky.

Zdroj: Autobazar.sk
Zdroj: Autobazar.sk
Zdroj: Autobazar.sk

To, čo bežného motoristu pri kúpe ojazdeného vozidla najviac zaujíma, je pochopiteľne cena. Najdrahšie boli vlani jazdenky v Trnavskom kraji, kde priemerná cena dosiahla takmer 9 000 eur. Na druhom mieste sa umiestnil Žilinský kraj s priemernou cenou 7 750 eur a na treťom mieste Prešovský kraj v tesnom závese s Trenčianskym krajom, kde sa priemerná cena jazdenky pohybovala okolo 7 000 eur.

Najlacnejší hatchback môžete kúpiť v Banskobystrickom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji, kde sa priemerná cena pohybuje okolo 4 500 eur. Naproti tomu najdrahšie vychádza táto karosárska verzia v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 6 700 eur. Najnižšie ceny kombíkov nájdete v Žilinskom, Košickom a Prešovskom kraji, kde zaplatíte v priemere 7 600 eur. Opačné cenové garde vládne v Trnavskom kraji s priemernou cenou až 10 500 eur.

Zdroj: Autobazar.sk
Zdroj: Autobazar.sk
Zdroj: Autobazar.sk

Ďalšie zaujímavé fakty

- Tri kraje s najväčším podielom na slovenskom trhu ojazdených vozidiel: Banskobystrický kraj (27 percent), Bratislavský kraj (14,5 percenta), Nitriansky kraj (13,9 percenta)

- Najväčšie zastúpenie mali vozidlá staré 4 až 5 rokov, po nich nasledovali 8- až 9-ročné

- Manuálnu prevodovku preferuje 82 percent kupcov, automatickú len 18 percent

- Prevaha manuálu v ponuke sa vlani zvýšila o 13 percent, automaty klesli o rovnakých 13 percent

- Predný náhon predstavuje takmer 80 percent ponúkaných jazdeniek, pohon štyroch kolies 4x4 dosiahol 14 percent a zadný náhon len šesť percent

- Diesel v ponuke dominuje s podielom 65,4 percenta, benzín tvorí 32,6 percenta

- Slováci pri výbere farieb uprednostňujú neutrálne odtiene: čierna (18 percent), šedá (13 percent), biela (12 percent) a strieborná (11 percent).


Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia