So snehom, poľadovicou a chladom musia v zime bojovať nielen chodci – zima môže byť výzvou aj pre autá a ich vodičov. Chlad ovplyvňuje batériu a motor a posypová soľ útočí na karosériu. Jazdiť snehom a ľadom na šmykľavých cestách asi nie je pre nikoho zábava. Mnoho vodičov však robí v zime z nevedomosti ďalšie chyby, ktoré ich v konečnom dôsledku často stoja bezpečnosť a ťažké peniaze.

Jazda na letných pneumatikách

Zdroj: Radovan Stoklasa

Na Slovensku je situačná povinnosť mať zimné pneumatiky , čo znamená, že akonáhle napadne sneh alebo sú cesty zľadovatené, pneumatiky musia byť vhodné na zimné použitie. Spoznáte ich podľa alpského symbolu (piktogram hory so snehovou vločkou) alebo u starších modelov podľa označenia M + S. Na rozdiel od letných pneumatík majú zimné pneumatiky iný profil a mäkšiu zmes gumy a ponúkajú tak väčšiu trakciu a bezpečnosť aj pri nízkych teplotách, vďaka čomu je jazda bezpečnejšia.

Každý, kto jazdí bez zimných pneumatík alebo celoročných pneumatík vhodných na zimu , musí počítať s pokutou, v horšom prípade s nepreplatenou nehodovou udalosťou. Mimochodom, zimné pneumatiky s príliš malým profilom nie sú o nič menej problematické ako nesprávne pneumatiky. Stále by to malo byť aspoň štyri milimetre. Jazdné vlastnosti sa s profilom pod štyri milimetre výrazne zhoršujú.