Autá Mercedes-Benz na predaj

Poradca Ideálny čas na kúpu auta? Odborník radí počkať, zľavy podľa neho môžu presiahnuť 50 percent

Foto: Pexels

10.4. 9:30 Predajcovia chcú zákazníkov lákať na mimoriadne priaznivé ceny. Viacerí už spustili akcie na skladové zásoby, ktorých sa potrebujú zbaviť.

Globálne rozšírenie nového koronavírusu uštedrilo automobilovému odvetviu poriadnu ranu. Dopadom krízy na jeho budúcnosť sme sa venovali už viackrát, naposledy v súvislosti s presunom predajov na internet. Tým sa jednotlivé značky snažia aspoň sčasti zbrzdiť prepad čísel. Situácia nevyzerá veľmi priaznivo, no zákazníci z toho nakoniec môžu ťažiť.

Viaceré indície nasvedčujú tomu, že najbližšie obdobie prinesie vo svete štyroch kolies výrazný pokles cien. K ich zníženiu už pristúpili mnohí predajcovia. Je to teda signál, že teraz nastal ideálny čas na kúpu auta? Známy expert Ferdinand Dudenhöffer z univerzity v St. Gallene si to nemyslí. Proces sa podľa neho iba začal a na obzore sú masívne zľavy.

Ak zvažujete nové auto, čoskoro môže byť ideálny čas na kúpu.
Ak zvažujete nové auto, čoskoro môže byť ideálny čas na kúpu.
Zdroj: Profimedia

Odborník na automobilový priemysel pre našich nemeckých kolegov povedal, že následky pandémie budú horšie než pri finančnej kríze v roku 2008. „Apríl bude mesiac, aký sme nezažili od 2. svetovej vojny,“ uviedol v rozhovore. Ľuďom podľa neho nebudú mať po skončení výnimočnej situácie peniaze navyše. „Na kúpu nových vozidiel im nezostane a doterajšie budú využívať o tri roky dlhšie,“ myslí si špecialista na svet štyroch kolies.

Na čínskom území dosiahli predaje nových áut vo februári oproti roku 2019 pokles o takmer 80 %. Marec bol s medziročným výsledkom zhruba -43 % lepší a obdobný vývoj vyvolaný koronavírusom očakávame i v Európe. Práve aktuálny mesiac má byť z tohto hľadiska najhorší. Prognózy však rátajú s tým, že na doterajšiu úroveň sa štatistiky len tak nevrátia. Pokles bude asi dlhodobý. Dudenhöffer si myslí, že úplné prekonanie krízového obdobia môže trvať aj viac než desaťročie.

Najväčšie zľavy možno čakať pri už hotových automobiloch.
Najväčšie zľavy možno čakať pri už hotových automobiloch.
Zdroj: Marek Pokrývka

Predajcovia chcú preto zákazníkov lákať na mimoriadne priaznivé ceny. Viacerí už spustili akcie na skladové zásoby, ktorých sa potrebujú zbaviť. Aktuálne zatvorenie množstva fabrík totiž nepotrvá naveky. Závody sa po uvoľnení opatrení opäť rozbehnú a pre vyrobené vozidlá budú díleri musieť nájsť majiteľov. Aj za cenu nižších ziskov. Preto môžeme čakať výrazné bonusy, ale tiež výhodnejšie ponuky financovania či extra služby.

Ferdinand Dudenhöffer radí aktuálne s kúpou počkať dva-tri mesiace, zľavy podľa neho ešte výrazne narastú a pri niektorých modeloch môžu presiahnuť až 50 percent. Zákazníci teda môžu naozaj poriadne ušetriť. Týkať sa to bude pravdepodobne najmä značiek montujúcich autá v pevných konfiguráciách, pri individuálnych objednávkach asi pôjde o nižšie čísla. Naplnia sa odborníkove predpovede? To uvidíme v najbližších mesiacoch, no zatiaľ to pre ľudí zvažujúcich nové auto vyzerá dobre.

Diskusia  ()

Video

Diskusia