CD disky už síce používa málokto, na nosiči však

Poradca 10 hitov, pri ktorých len ťažko havarujete

Foto: Dreamstime

12.10. 2015 16:28 Hudba môže mať povzbudzujúce účinky, rovnako však môže odvádzať pozornosť od šoférovania. Tvrdí to muzikológ, ktorý zostavil rebríček 10 ideálnych hitov pre vodičov.

Vodič musí počas jazdy venovať pozornosť mnohým veciam a tzv. multitasking je predpokladom pre úspešnú jazdu. No zároveň musí bojovať s rušivými prvkami, ktoré jeho pozornosť odvádzajú. Teraz však nehovoríme o telefonovaní, ale o hudbe. O to viac, že bez hudby si takmer žiadny motorista svoju jazdu nevie predstaviť.

„Hudba môže upokojovať a podporiť krvný obeh, ak rytmus približne zodpovedá ľudskému pulzu. Na to je potrebné dbať pri jazde,“ vysvetľuje muzikológ Marcin Suder, autor štúdie pre rakúsku dcéru koncernu Allianz. Jednoduché melódie a rytmika, prehľadný text a refrén sú pre jazdu ideálna kombinácia. Muzikológ odrádza od skladieb v materskej reči, ktoré vzhľadom na znalosť textu odvádzajú pozornosť ešte viac.

CD disky už síce používa málokto, na nosiči však
CD disky už síce používa málokto, na nosiči však
Zdroj: Dreamstime

Veľmi pozitívny vplyv môže mať hudba predovšetkým pri dlhých a monotónnych jázd na diaľniciach. Podľa Sudera sú to melodicky homogénne skladby v úzkom frekvenčnom spektre. Ako príklad uvádza štúdia „Stay with me“ od Sama Smitha, „Take me to church“ od Hoziera či Conchitu Wurst a jej skladbu „You are unstoppable“. Za najmenej vhodný typ hudby označuje Suder tanečné a emocionálne skladby, ako aj piesne, ktoré vyvolávajú spomienky. Odborník odrádza aj od heavy metalu alebo príliš komplexným jazzom a klasickou hudbou.

Suder z 300 súčasných hitov zostavil zoznam 10 ideálnych skladieb pre vodičov, avšak je jasné, že sa medzi čitateľmi sa môže stretnúť s kritikou. Len ťažko sa totiž dá predstaviť, že by si fanúšikovia jazzu či heavy metalu pustili do reproduktorov Conchitu Wurst alebo One Direction.

Top 10 hitov do auta podľa Allianz

Ed Sheeran – Thinking Out Loud

Ellie Goulding – Love Me Like You Do

Major Lazer ft. Mo & DJ Snake – Lean On

Sam Smith – Stay With Me

Hozier – Take Me To Church

One Direction – Steal My Girl

Nickelback – What Are You Waiting For

Conchita Wurst – You Are Unstoppable

The Makemakes – I Am Yours

Lukas Graham – Mama Said

˃˃˃ Tu si môžete prehrať 10 ideálnych skladieb pre vodičov ˂˂˂

Mnohí vodiči však príliš často prepínajú skladby alebo rozhlasové stanice, podľa prieskumu niektorí až desaťkrát za hodinu. To môže byť v mestskej premávke rovnako nebezpečné ako príliš hlasná hudba. Podľa Sudera by sa hudba mala počúvať pri strednej hlasitosti, zhruba v rozmedzí 75 až 80 dB. Príliš hlasná hudba môže rušiť nielen o začiatočníkov či neskúsených vodičov, ale v hustej mestskej premávke aj tých skúsenejších.

Ak vozidlo poskakuje na tlmičoch v rytme hlasnej hudby, je jasné, že vodič nie je schopný počuť ani vlastné myšlienky, o sirénach vozidiel záchranných zložiek radšej nehovoríme. Hoci vplyv hudby závisí od individuálnych vlastností vodiča, napríklad od temperamentu, podľa viacerých štúdií hudba významným spôsobom ovplyvňuje jeho reakcie a vnímanie premávky.

Príliš časté prepínanie skladieb alebo
Príliš časté prepínanie skladieb alebo
Zdroj: Dreamstime

Podľa viacerých vedeckých štúdií príliš hlasná hudba môže mať podobný účinok ako menšie množstvo alkoholu, predovšetkým vo forme zúženia periférneho videnia alebo zabúdania na spätné zrkadlá. Výskumy ukázali, že na jednoduché úlohy v priamom zornom poli reagoval vodič rýchlejšie než bez hudby, no výrazne sa zhoršili reakcie na komplikované situácie spojené s podnetmi v periférnom zornom poli. Niektorí vedci dokonca prišli k záveru, že priveľmi hlasná hudba dokáže vážne obmedziť schopnosť vodičov vykonávať viac úkonov naraz.

BANNER300

Mnohí motoristi nám dajú určite za pravdu, že v komplikovaných situáciách v premávke alebo v neznámych končinách spontánne stišujú zvuk, nakoľko sa musia venovať orientácii. Hlasitosť síce možno považovať za individuálnu záležitosť, avšak vo všeobecnosti platí, že menej je niekedy viac. Pochopiteľne niečo iné je monotónna jazda po diaľnici, iné je mestská premávka. No hudba pri veľmi dlhej jazde, ktorá trvá 10 či 12 hodín, dokáže vodiča otupiť. Niektorí motoristi pred hudobnými súbormi uprednostňujú rozhlasové stanice, kde sa striedanie hovoreného slova a skladieb postará o vhodnú zmenu. Z rovnakého dôvodu sa čoraz väčšej obľube tešia aj audio knihy.

Hudba a zákon o premávke

Zákon o premávke výslovne neupravuje počúvanie hudby v aute ani používanie MP3 prehrávačov so slúchadlami namiesto autorádia. Nepriamo by sa na tieto prípady mohli vzťahovať ustanovenia § 3 ods. 2 písm. a), ktorý hovorí, že vodič je povinný „správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam”. Napríklad, ak vodič nepočuje sirény záchranných vozidiel, porušuje predpisy a ohrozuje bezpečnosť premávky.

Hlasnú hudbu možno zas len nepriamo odvodiť od § 4, ods. 2, písm. m), ktorý okrem iného zakazuje obťažovať ostatných účastníkov nadmerným hlukom. A ak niekto púšťa nahlas autorádio v noci na sídlisku, ruší nočný kľud a dopúšťa sa priestupku proti verejnému poriadku, za čo hrozí pokuta 33 eur.

Diskusia  ()

Video

Diskusia