Ilustračná snímka. Zdroj: GTÜ

Poradca Ako na dlhšej trati zabaviť deti v aute

Foto: GTÜ

9.6. 2015 10:07 VAŠA TÉMA   Dlhá jazda autom dokáže dať zabrať deťom aj dospelým. O to viac, že rodičia sa musia postarať o zábavu svojho potomstva. Ponúkame niekoľko tipov, ktoré spestria cestu celej posádke.

So stúpajúcimi teplotami a blížiacim sa koncom školského roka sa čoraz viac ľudí zaoberá plánmi na dovolenku. Najťažšiu situáciu majú pravdepodobne mladé rodiny s malými deťmi, ktorých plány zahŕňajú aj veľmi dôležitú otázku: ako prežiť dlhšiu cestu a neprísť o nervy?

Ilustračná snímka. Zdroj: GTÜ
Ilustračná snímka. Zdroj: GTÜ
Zdroj: GTÜ

Najmä počas dlhej cesty je okrem pravidelných zastávok je dôležité vedieť deti zabaviť. Preto by rodičia do plánovania mali zahrnúť aj zábavu a hry počas jazdy. Rozhodne neodporúčame spoľahnúť sa na knihy alebo komiksy, keďže sklonená hlava a pohyby auta za jazdy môžu navodiť nevoľnosť so všetkými nepríjemnými dôsledkami pre vôňu a estetický výzor kabíny.

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako zabaviť deti, i keď v niektorých prípadoch zábava bude od rodičov vyžadovať aj určitú vedomostnú prípravu. Ideálny je prípad, keď je v aute aj dospelý spolujazdec, nakoľko niektoré hry môžu odvádzať pozornosť vodiča. No jeho prvoradou úlohou je doviezť všetkých bezpečne do cieľa.

1. Audio knihy

Knihy nahovorené príjemnými hlasmi skúsených hercov sa v posledných rokoch tešia mimoriadnej obľube aj medzi dospelými. Mnohí vodiči nám potvrdili, že pri dlhých jazdách namiesto rozhlasových staníc alebo stokrát obohraných albumov uprednostňujú práve audio knihu. Pravdepodobne ide o najjednoduchší spôsob pre zábavu potomka. Veľmi dôležité je zabezpečiť, aby dieťa rozprávku napokon aj počulo.

Pri výbere sa zamerajte najmä na napájanie
Pri výbere sa zamerajte najmä na napájanie
Zdroj: Dreamstime

2. Video prehrávače

Jednou z možností je pustiť potomstvu obľúbenú rozprávku alebo animovaný film. Na trhu je množstvo prenosných prehrávačov. Odporúčame nezameriavať sa na rozlíšenie či veľkosť obrazovky, nakoľko dieťa sa bude pozerať z relatívne malej vzdialenosti. Rozhrania pre USB či SD kartu sú vo všetkých modeloch. Oveľa dôležitejšie je to, aby bol v balení napájací kábel pre zásuvku vo vozidle a predovšetkým upevňovacie nástavce alebo popruhy. Alfou a omegou je totiž práve možnosť upevnenia na operadlá predných sedadiel s možnosťou nastavovania sklonu displeja. Nespoliehajte sa na suché zipsy, nakoľko pri prudšom brzdení či inom manévri by mohlo dôjsť k uvoľneniu zariadenia, ktoré by mohlo zraniť dieťa. O riziku poškodenia displeja ani nehovoríme.

3. Malý navigátor

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime
Alternatívou k moderným technológiám sú rôzne hry, hádanky či úlohy, vďaka ktorým sa môžu deti čosi naučiť a možno to zaujímavé postrehy prinesie aj dospelým. Keďže cestujeme, ideálne je dať deťom úlohy s použitím mapy. Menším deťom je možné vysvetliť, ako sa na mape označujú cesty, rieky a podobne. Väčšie deti, ktoré už vedia čítať, zas môžu hľadať najkratšiu cestu medzi mestami, spočítať dediny medzi nimi, rieky alebo mosty. Môžete im dať úlohu, aby porovnali realitu s mapou, napríklad, či počet čerpacích staníc zodpovedá ich počtu na mape.

Možností je naozaj neúrekom, záleží len na fantázii rodičov. Staršie deti sa zas môžu pocvičiť v odhade vzdialenosti. Nesmú sa pozerať na počítadlo kilometrov a keď vodič povie „teraz”, deti povedia odhad prejdenej vzdialenosti. Alternatívou by mohlo byť odhad konkrétnej vzdialenosti, napríklad, päť kilometrov od konca dediny. Pochopiteľne spočiatku bude nepresnosť veľká, ale budete prekvapení, ako rýchlo sa deti zlepšia.

4. Zábavné počítanie

Deti majú radi čísla a najmä počítanie, vďaka čomu ich jednoducho prinútite prilepiť nos na okno a sledovať okolie. Môžu počítať autobusy, sanitky, policajné alebo hasičské autá, nákladiaky, kamióny, bagre alebo buldozéry. Ďalšou možnosťou sú domy určitej farby alebo veľkosti, môžu hľadať najškaredšiu alebo najkrajšiu farbu domu. Ak sú v aute dve deti, môžete do hry zapojiť aj časový prvok: kto za určitý čas, napríklad, päť alebo desať minút, napočíta najviac trebárs žltých áut, dostane cukrík, sušienku alebo inú vhodnú formu odmeny. Namiesto času môžete zvoliť aj určité mesto, čiže od jeho začiatku po koniec a pokiaľ táto hra zaujme, môže sa na konci cesty určiť celkový víťaz.

BANNER300

5. Hádaj, na čo myslím

Jednoduchou hrou, ktorá nevyžaduje žiadne pomôcky, len dobrú hlavu, je „Hádaj, na čo myslím“. Rodič myslí na určitý predmet alebo osobu a dieťa to musí uhádnuť za pomoci otázok, na ktoré sa smie odpovedať iba „áno“ alebo „nie“. Pre spestrenie sa v tejto pozícii môže postupne vystriedať celá posádka. A opäť sem môžete vniesť aj súťažný prvok, napríklad, víťazom je ten, kto na správnu odpoveď použil najmenej alebo trebárs najviac otázok. Ak je v aute viac detí, môžu súperiť medzi sebou. Po každej zápornej odpovedi sa začne pýtať druhé dieťa a to, ktoré napokon vec alebo osobu uhádne, získa zaujímavú odmenu.

6. Malý policajt

Pozor na predpisy, inak vás pokuta neminie!
Pozor na predpisy, inak vás pokuta neminie!
Zdroj: Dreamstime
Výchova šoférskeho dorastu je dôležitá už od útleho veku a niet lepšej príležitosti ako rodinný výlet. Môžete deti formou hry učiť, ako sa má správny vodič správať a prípadne ich poučiť o rizikách. Vo funkcii malých policajtov môžu sledovať ostatných vodičov, cyklistov a chodcov a určovať priestupky a trebárs aj výšku pokuty, napríklad, za jazdu na červenú či nedanie smerovky. Chodcov zas môžu „pokutovať“ za to, že prešli mimo priechodu alebo prebehli na červenú. A môžu sa samé snažiť prísť na to, čo by sa stalo, keby... Má to však aj veľkú nevýhodu. Rodič za volantom si bude musieť dávať veľký pozor, aby išiel svojmu potomstvu dobrým príkladom, inak aj jemu sa ujde nejaká „pokuta“.

7. Hry s evidenčnými číslami

Veľmi dobrou hrou sú „preklady“ evidenčných čísiel, ktoré dokážu povzbudiť fantáziu a do určitej miery podporiť slovnú zásobu dieťaťa. Úlohou detí a v podstate aj dospelých bude vymyslieť slovné spojenie pre jednotlivé evidenčné čísla, napríklad, BB ako babkina bakuľa, BA ako bosorkine auto či KE ako kockovaná električka. Pre spestrenie môže spolujazdec najvtipnejšie výmysly zapisovať a tie, čo vyvolali najväčší smiech, môžu byť odmenené. Zábavu môžete posunúť na ťažší „level“ tým, že sa „preklady“ nesmú opakovať, čo prinúti každého člena posádky poriadne sa zamyslieť. Ďalšou alternatívou môže byť to, že každý člen posádky dostane za úlohu takto vymýšľať slovné spojenia pre autá určitej farby alebo určitého typu. Možností je naozaj veľa a sme presvedčení, že táto hra má potenciál postarať sa o slušnú zábavu.

Ilustračná snímka. Zdroj: DVR
Ilustračná snímka. Zdroj: DVR
Zdroj: DVR

8. Príbehy o ľuďoch

Pokiaľ už máte súťaží a hádaniek po krk, môžete skúsiť vymýšľať zaujímavé príbehy o ľuďoch, ktorých vidíte. Vyberiete si človeka a môžete začať: Ako sa volá? Kde býva? Odkiaľ a kam ide? Čo robil na pôvodnom mieste a čo bude robiť na mieste, na ktoré smeruje? Táto hra môže povzbudiť fantáziu detí. A čím vtipnejšia historka, tým sa deti viac bavia. Len upozorňujeme, aby sa ste sa vyhýbali hrubému zosmiešňovaniu alebo osočovaniu. I keď sa o tom daná osoba pochopiteľne nedozvie, deti automaticky preberajú postoje svojich rodičov, a to by sa mohlo v budúcnosti vypomstiť.

Facebook like button

9. Rozprávky a povesti

Táto forma zábavy má určite aj náučný charakter, a to aj pre dospelých, no vyžaduje si určitú prípravu ešte pred jazdou. Ak sa popri plánovanej trase nachádzajú hrady, zámky alebo miesta, s ktorými sa viažu povesti či rozprávky, využite to. Nespoliehajte sa však na to, že počas cesty si niečo „vygooglite“. Slabší signál či roamingové obmedzenia vám môžu urobiť poriadny škrt cez rozpočet. Radšej si tieto informácie vopred stiahnite do tabletu alebo do čítačky elektronických kníh. Môžete deťom pustiť audio knihu s príslušnou povesťou či rozprávkou, no môžete im ju prečítať alebo porozprávať vy. Podobne je možné využiť informácie o zaujímavých miestach, s ktorými sa spájajú historické udalosti, napríklad, slávne boje či osobnosti.

10. Všetečné otázky

Každé dieťa sa raz dostane do veku, z ktorého má každý rodič obavy. To večné „prečo“ a „ako“ môže rodičov pripraviť o nervy, no ponúka aj možnosť využiť tieto otázky vo svoj prospech. A dlhá cesta autom je na to ideálna. Môžete sa s deťmi zahrať na otázky a odpovede a vysvetliť dieťaťu to, čo ho zaujíma a na čo počas pracovného týždňa nemusíte mať čas a v podstate ani chuť.

Diskusia  ()

Video

Diskusia