Rastie vám neustále spotreba, hoci vaše návyky ani jazdný štýl sa nijak dramaticky nezmenili? Okrem najčastejších príčin to môže spôsobiť aj diel, ktorý rozhodne nepatrí medzi najnovší výkrik technologickej módy. Hovoríme o lambda sonde.

Na čo slúži lambda sonda

Táto technológia rozhodne nie je nová, v benzínových spaľovacích motoroch sa objavila už koncom 70. rokov. To otvorilo cestu aj pre katalyzátor. Riadiaca jednotka motora totiž vďaka lambda sonde vypočíta koncentráciu kyslíka vo výfukových plynoch a následne optimálne upraví zmes paliva a vzduchu. Ideálny podiel kyslíka v emisiách by mal byť nulový, keďže kyslík bráni redukcii škodlivých oxidov dusíka na dusík. Medzičasom na trhu neexistuje spaľovací motor bez lambda sondy.

Lambda sondy používané v autách sa delia na odporové a širokopásmové.
Lambda sondy používané v autách sa delia na odporové a širokopásmové.
Zdroj: Dreamstime

Začiatkom tohto tisícročia vstúpila sonda aj do dieselových motorov a pomáha redukovať škodlivé emisie. Naviac chráni motor, nakoľko rozpozná a zastaví škodlivé horenie pri jazde na voľnobeh. V dieseloch sleduje sonda katalyzátor a dodáva tak údaje pre riadiacu jednotku, ktorá na ich základe spúšťa regeneráciu. V súčasnosti tvoria systém dve sondy: riadiaca pred katalyzátorom a diagnostická za ním.