Kritické úseky bývajú označené dopravnými značkami. No nie sú všade, počítajte s tým!

Poradca Slovensko opäť potrápi silný vietor: Takto treba prispôsobiť jazdu aktuálnej hrozbe

Foto: Dreamstime

10.2. 12:12 Nárazový vietor je pre vodiča vždy výzva, no zdá sa, že mnohí za volantom nerozmýšľajú a riskujú nehodu. Poradíme vám, ako sa zachovať a prežiť cestu bez úhony.

Viaceré časti Slovenska dnes opätovne potrápi silný nárazový vietor. Takáto situácia si vyžaduje v prvom rade zmenu v myslení vodiča v zmysle toho, čo hovorí jedno z úvodných ustanovení zákona o premávke. Konkrétne ide o povinnosť prispôsobiť štýl a rýchlosť jazdy poveternostným podmienkam. Silný vietor nepochybne do tejto kategórie spadá.

Naša prvá rada znie: spomaľte! A to v momente, keď zacítite vzduchové baranidlo. Čím rýchlejšie pôjdete, tým väčší vplyv na vaše vozidlo bude mať nárazový vietor, predovšetkým však bočný. To platí najmä pre majiteľov áut s vysokou bočnou stranou, napríklad dodávok, vanov a SUV. Spozornieť by mali aj vodiči malých mestských vozidiel, s ktorými sa vzhľadom na nízku hmotnosť môže silný vietor pohrávať ako s pierkom.

Veľký pozor dávajte pri predchádzaní kamiónov, ktoré bez ohľadu na vysokú hmotnosť sú silným vetrom veľmi zraniteľné. Predtým, ako začnete predchádzať, chvíľu pozorne sledujte, ako sa vodič kamiónu vyrovnáva s nárazovým vetrom a stavte na istotu. To znamená, že predchádzajte s tak veľkým bočným odstupom, aký vám šírka cesty umožní. A ideálne čo najrýchlejšie, aj za cenu toho, že podradíte na nižší stupeň, napríklad tretí, a motor vytočíte. Radšej prísť o trochu paliva, ako skončiť pod prevráteným návesom.

Najrizikovejšie úseky z hľadiska nárazového vetra sú mosty a najmä miesta, kde sa končí zastavaná oblasť, tunel alebo les a začína sa voľná plocha. Vtedy buďte pripravení, že vaše auto dostane pravý alebo ľavý hák. V závislosti od rýchlosti vetra môže byť tak silný, že vás to môže zhodiť do priekopy alebo sfúknuť do protismeru. V lese zas môžu začať padať konáre a zahradiť cestu tesne za zákrutou. Počítajte s tým a spomaľte, hoci aj na 50 km/h. Všetko je lepšie než nehoda.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia