Existuje jeden veľmi starý vtip. Vodič na diaľnici počuje v rádiu varovanie, že jedno vozidlo sa pohybuje v protismere. Vodič len pokrúti hlavou a povie: „Vraj jeden, všetci!“ Prípady, keď vodič z nejakého záhadného dôvodu ide na diaľnici v protismere, sú u nás skôr sporadické. Nanešťastie sa takýto vodič stane doslova a do písmena jazdcom apokalypsy.

Ilustračná snímka. Zdroj: Autobild.de
Zdroj: Autobild.de

Mnohí Slováci však jazdievajú aj do zahraničia a tam sa s takýmito situáciami môžete stretnúť. Napríklad, nemecká polícia podľa autoklubu ADAC vlani zaevidovala na diaľniciach 2 200 varovných správ o vodičovi jazdiacom v protismere a 60 prípadov skončilo nehodou, pri ktorých prišlo o život 12 ľudí, čiže tri percentá všetkých úmrtí na diaľniciach.

Podľa ADAC sa takéto prípady vyskytujú najmä počas víkendov, kde pravdepodobne zohráva úlohu neskúsenosť vodiča. Najväčšie riziko, že na diaľnici stretnete auto v protismere je v nočných hodinách medzi desiatou večer a piatou ráno a najviac varovných správ prichádza práve na jar. Z hľadiska pohlavia jednoznačne vedú muži, tvoria až 70 percent vodičov v protismere.

Hoci je možné pochopiť, že chybné odbočenie môže vodiča dostať do protismeru, vôbec nie je jasné, prečo pokračuje v jazde. Pravdepodobne však v mnohých prípadoch zohráva úlohu alkohol alebo drogy. Dokazuje to aj prípad z decembra minulého roka, ktorý sa stal v smere od Hronského Beňadika na Novú Baňu. Vtedy 53-ročný vodič Audi A5 vošiel na rýchlostnú cestu R1 v protismere a zavinil nehodu s vozidlom BMW, v ktorom sedel 33-ročný vodič a dve ženy (24 a 27). Vodič Audi čelnú zrážku neprežil a pri pitve mu v krvi zistili takmer tri promile alkoholu. Posádka BMW utrpela ťažké zranenia.

Slovenský zákon o premávke radí jazdu v protismere, ak si to nevyžaduje situácia v premávke, medzi závažné priestupky. Podľa hovorkyne policajného prezídia Denisy Baloghovej hrozí za to bloková pokuta 150 eur a v správnom konaní možno uložiť sankciu od 60 do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov. „Vodič ktorý je spôsobilý k vedeniu vozidla a sleduje situáciu v cestnej premávke, sa však do protismeru na diaľnici alebo rýchlostnej ceste nemôže dostať,“ dodáva hovorkyňa. Akonáhle je v hre alkohol, dostáva sa ku slovu Trestný zákon.

Polícia dostáva hlásenia o vodičoch v protismere prostredníctvom linky 158 a operačné stredisko následne informuje príslušný útvar polície, ktorý zodpovedá za dohľad nad danou komunikáciou. Takéto prípady môžu zistiť aj kamerové systémy, ak sa na ceste vyskytujú.

Čo robiť, ak sa ocitnete v protismere

Vodič, ktorý sa ocitne v protismere na diaľnici, sa poľahky môže stať doslova jazdcom apokalypsy. Už len preto, že všetky ostatné vozidlá sa pohybujú veľmi rýchlo. Polícia preto radí, aby vodič v žiadnom prípade nepokračoval v jazde. Mal by odstaviť vozidlo na krajnici alebo okraji vozovky a zapnúť výstražnú funkciu smeroviek. Následne by si mal obliecť si reflexnú vestu, vystúpiť z vozidla a postaviť sa čo najďalej za zvodidlá. Ďalším krokom je telefonát na tiesňovú linku 158. Rozhodne neotáčajte vozidlo! Počkajte na príchod polície, ktorá pomôže vozidlo bezpečne otočiť správnym smerom.

Čo robiť, ak je jazdec v protismere na blízku

Ak počujete v rádiu hlásenie o vozidle v protismere alebo vám túto informáciu poskytne navigácia, existuje niekoľko pravidiel, ktorými znížite riziko zrážky na minimum. V prvom rade spomaľte a výstražnou funkciou smerových svetiel upozornite aj vodičov za vami, že sa niečo deje. Rozhodne nepredchádzajte, držte sa v pravom jazdnom pruhu a udržiavajte väčší odstup od predchádzajúceho vozidla, čím si zabezpečíte dostatočný manévrovací priestor pre prípad potreby. Ak však máte strach, použite najbližšie odpočívadlo, parkovisko alebo výjazd z diaľnice. Pozorne sledujte aj ostatné jazdné pruhy, aby ste sa čo najrýchlejšie dokázali vyhnúť. A sledujte aj spätné zrkadlá, aby ste mali prehľad o tom, ako sa správajú ostatní vodiči.

zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD
Zdroj: Soňa Zverková