Pokiaľ ide o bezpečnosť detí, každý rodič pre ňu chce spraviť to najviac, čo môže. Nie všetky produkty, od ktorých očakávame dobrú funkčnosť, však môžu splniť naše nároky. Ukázal to test nemeckej organizácie ADAC, ktorý sa zameriaval na detské autosedačky vhodné pre systém i-Size u nás známy aj ako IsoFix.

Z celkového počtu 26 autosedačiek bolo 18 bezproblemových, no pätica v teste totálne prepadla. Ktorým z nich sa teda treba vyhnúť? Aktuálne ADAC neodporúča používanie autosedačky Chicco Kiros i-Size spolu so základňou Kiros i-Size Base. Dôvodom je fakt, že “vajíčko” sa pri čelnom náraze zo základne uvoľnilo, čo by mohlo mať fatálne následky. Podľa všetkého už tento problém registruje aj samotný výrobca a deklaruje, že v prípade, že ste si už tento produkt zakúpili, postará sa o jeho bezplatnú výmenu za bezchybný kus.

Medzi sedačky, ktoré v teste taktiež zlyhali, patrí aj model Besafe iZi Go Modular X1 i-Size a to bez, ale aj so základňou iZi Modular i-Size Base. V prípade tohto typu nejde o zlú fixáciu k vozidlu, prekážkou tu je detekovaná prítomnosť naftalínu, ktorý môže mať karcinogénne účinky. Rovnaký problém mala aj autosedačka Swandoo Marie 2.

Ktoré sedačky dopadli v teste najlepšie? 

Tieto produkty by vám nemali spôsobiť problémy, z testu nemeckého autoklubu ADAC si odniesli najvyššie hodnotenie: 

  • Babyzen Yoyo iZi Go Modular X1 i-Size by Besafe + iZi Modular i-Size base  - známka 1,7 (známkovanie prebieha podobne ako v škole) - vhodná do cca jedného roka
  • Maxi-Cosi Tinca + Tinca Base - známka 1,7 - vhodná do cca jedného roka
  • Peg Perego Primo Viaggio Lounge + i-Size base - známka 1,7 - vhodná do cca jeden a pol roka
  • Silver Cross Simplicity Plus + Simplifix Isofix base - známka 1,7 - vhodná do cca jeden a pol roka
  • Stokke iZi Go Modular X1 i-Size by Besafe + iZi Modular i-Size base - známka 1,7 - vhodná do cca jedného roka
  • Cybex Solution S i-Fix - známka 1,8 - vhodná cca od 4 do 12 rokov
  • Joie i-Traver - známka 1,8 - vhodná cca od 4 do 12 rokov

Svoje dieťa by ste nemali usádzať ani do sedačky Osann Oreo 360, pri nej je problém opäť s nebezpečnou látkou, ktorú obsahuje. ADAC v nej identifikoval zmäkčovadlo “DPHP”, ktoré môže mať nepriaznivý vplyv na funkciu štítnej žľazy a hormonálnu rovnováhu detí. Ak už Swandoo alebo Osann vlastníte, firmy by mali, podobne ako Chicco, ponúkať bezplatnú nápravu.