Zahmlené čelné sklo.

Poradca Geniálna finta na nenávidený problém vodičov: Takto ľahko sa dá zbaviť zahmlených okien

Foto: Wrench

28.1. 9:00 Zarosené okná auta trápia v zime snáď každého vodiča. S týmto jednoduchým a navyše lacným trikom sa im však možno spoľahlivo vyhnúť raz a navždy.

Jedným z typických problémov jesenných a zimných dní je zvýšené zahmlievanie sa okien auta. Príčinou je chladný vzduch, neschopný pohltiť toľko vlhkosti ako teplý. Tá sa potom zráža na rôznych studenších miestach, najmä na sklách. Vodiči tak majú zhoršený výhľad, často aj dlhé minúty sa zahmlených okien snažia zbaviť, čo významne zvyšuje riziko nehody. Ako však ukazuje nasledujúce video, tieto starosti možno vyriešiť úplne jednoducho.

Liek na zarosené okná sa skrýva v boji s primárnou príčinou – s vlhkosťou v interiéri. Jej zníženie je možné docieliť v podstate ľubovolným prostriedkom, ktorý ju pohlcuje. Vhodná je napríklad podstielka pre mačky. Nemôže však byť akákoľvek, musí obsahovať kryštáliky kremíka. Okrem tohto materiálu sú však aj iné dostupné možnosti, napríklad chlorid vápenatý.

S absorbérom vlhkosti v aute by mali problémy so zahmlievajúcimi sa oknami pominúť do niekoľkých dní. To však neznamená, že sa možno spoliehať len výlučne naň. Ak je to potrebné, je vhodné si nechať ešte pred zimou vymeniť kabínový filter a tiež skontrolovať klimatizáciu. Jej úloha totiž odchodom leta nekončí, keďže aj ona vie prispieť k vysušeniu vzduchu v kabíne významným dielom.

Vlhkosť sa samozrejme dostáva do kabíny za každých okolností, no nemusí to byť viac ako je nevyhnutné. Jednou z ciest, najmä na starších autách môže byť napríklad nejaké poškodené tesnenie, či skorodovaná karoséria. Množstvo vody si však môžu dovnútra vniesť aj sami cestujúci. Hlavne ak nastúpia so zasneženými topánkami.

Ako bojujete so zahmlenými oknami vy? Napíšte nám vaše skúsenosti do diskusie.

Diskusia  ()

Video

Diskusia