ikona fiat

Poradca Fiat využil opciu na kúpu ďalších akcií v Chrysleri

Foto: Fiat

9.7. 2013 2:00 Predaj zatiaľ zabrzdil spor o sumu za podiely. Ak sa strany dohodnú, talianska automobilka bude vlastniť 68,49% akcií americkej firmy.

Talianska automobilka Fiat opäť využila opciu na kúpu ďalších akcií v americkej spoločnosti Chrysler. Je to už tretia opcia, ktorú Fiat využil, no akcie zatiaľ nezískal, pretože fond, ktorý kontroluje zvyšok americkej automobilky, sa s Fiatom sporí o sumu za podiely, na ktoré si talianska firma uplatnila opciu v minulom období. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Fiat dnes oznámil, že využil opciu na kúpu 3,3-% podielu v Chrysleri od fondu VEBA patriaceho pod odbory United Auto Workers, pričom za podiel ponúkol 254,7 milióna USD (198,21 milióna eur). Zatiaľ sa však Fiat a VEBA, ktorý financuje zdravotnú starostlivosť penzionovaných zamestnancov Chrysleru, nedohodli na sume za dva podiely, ktoré Fiat od VEBA kúpil v predchádzajúcom období. Pri prvej opcii Fiat za akcie ponúkol 140 miliónov USD, ale VEBA žiadal podstatne viac. Spor je momentálne na súde v štáte Delaware.

„Rokovania s VEBA zatiaľ nepriniesli žiadny výsledok. Nemáme nič, čo by sme v tejto veci mohli zverejniť," povedal v Turíne výkonný riaditeľ Fiatu Sergio Marchionne.

Fiat si môže každého polroka uplatniť opciu na kúpu 3,3-% podielu, dokiaľ sa jeho podiel v Chrysleri nezvýši na zhruba 75 %. Keď sa predaj troch tranží dokončí, podiel Fiatu v Chrysleri vzrastie na 68,49 %. Momentálne vlastní talianska automobilka v americkej firme 58,5-% podiel, nad Chryslerom by však postupne chcela získať úplnú kontrolu.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia