ikona tesla

Poradca Tesla prerušila výrobu

Foto: Tesla Motors

22.7. 2014 11:57 Tesla na desať dní prerušila výrobu, aby pripravila továreň na príchod nového Modelu X. Zároveň sa objavili správy, že Tesla údajne pripravuje mestský Model C.

Tesla Motors včera po prvýkrát prerušila výrobu vo svojej zatiaľ jedinej fabrike, odstávka potrvá do 4. augusta. Spoločnosť musí rekonfigurovať výrobnú linku, aby sa urýchlila výroba Modelu S a pripravila produkcia nového Modelu X. Podľa portálu Automotive News bude modernizácia stáť približne 100 miliónov dolárov.

Cieľom je zvýšiť produkciu v kalifornskom Fremonte o 25 percent. Tesla v priebehu prvého štvrťroka vyrábala zhruba 700 vozidiel týždenne a v priebehu roka chce zvýšiť produkciu na tisíc kusov. Šéf Tesly Elon Musk chce v tomto roku dodať zákazníkom najmenej 35 000 vozidiel, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 56 percent. O expanzii svedčí aj fakt, že v druhom kvartáli sa začali Tesly dodávať do Číny a Veľkej Británie, v tohto roka sa začnú vyvážať aj do Hongkongu, Japonska a Austrálie.

Tesla Model S. Zdroj: Tesla Motors
Tesla Model S. Zdroj: Tesla Motors
Zdroj: Tesla Motors

Tesla zamestnáva celkovo vyše 6 000 ľudí. Pracovníci fabriky môžu počas odstávky čerpať dovolenku, pomáhať pri údržbe alebo zúčastniť sa vzdelávacích programov.

Mestský model

Nemecký AutoBild na svojej internetovej stránke zverejnil správu, že Musk chce do roku 2018 uviesť na trh malé mestské autíčko s označením Model C (C ako City). Vozidlo má byť menšie, štvormiestne a futuristický dizajn má zosobňovať mestské auto budúcnosti. Podľa expertov sa majú ceny batérií dovtedy natoľko znížiť, že model C bude dostupný už za 15 000 eur.

Hovorkyňa európskeho zastúpenia Tesly Kathrin Schira však pre denník Die Welt odmietla tieto informácie potvrdiť a správu označila za špekuláciu. Oficiálna je však informácia, že Tesla mieni v roku 2017 uviesť na trh menší model s označením Model 3 v segmente malých áut ako Audi A3 či BMW radu 1. Pôjde o čistý elektromobil, ktorý sa spočiatku bude predávať iba na americkom trhu. Model 3 bude stáť zhruba polovicu Modelu S, čiže približne 40 000 eur. Ďalšou novinkou bude crossover Model X, ktorý príde na trh USA začiatkom budúceho roka.

Diskusia  ()

Video

Diskusia