Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime

Poradca Nové pravidlá: Fajčiari si v aute už nezapália

Foto: Dreamstime

26.10. 2015 9:25 VAŠA TÉMA   Taliansko a Británia sú ďalšími krajinami, ktoré výrazne obmedzili fajčenie v súkromných autách. Slovenskí vodiči sú zatiaľ v lepšej pozícii, je však len otázkou času, keď tento trend príde aj k nám.

Boj proti fajčeniu v Európe sa doteraz zameriaval prioritne na verejné priestranstvá, či už na reštaurácie, vzdelávacie inštitúcie alebo zdravotnícke zariadenia. Zákaz fajčenia však v čoraz väčšej miere začína prenikať aj do motorizmu.

Taliansko práve v tomto čase schválilo zákon, ktorý vstúpi do platnosti od začiatku budúceho roka a zakáže fajčenie v súkromných autách, ak sa v nich nachádzajú deti a tehotné ženy. Od 1. októbra už platí podobný zákon v Anglicku a Walese. Podľa stránky britskej vlády je nelegálne fajčiť v súkromnom vozidle, ak sa v ňom nachádza osoba mladšia ako 18 rokov. Zákaz sa týka aj jazdy s otvorenými oknami alebo panoramatickou strechou a dokonca ľudia nesmú fajčiť ani vtedy, ak sedia, napríklad, na parkovisku v otvorených dverách auta. Výnimku dostali elektronické cigarety, kabriolety so spustenou strechou a paradoxne smú fajčiť aj 17-roční vodiči, ak sú v aute samí. Za porušenie hrozí pokuta do 50 libier (70 eur).

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Zdroj: Dreamstime

Tieto krajiny však ani zďaleka nie sú tak osamotené, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Podľa vplyvnej americkej lobistickej skupiny ANR zameriavajúcej sa na boj proti aktívnemu a pasívnemu fajčeniu podobný zákaz zaviedli viaceré austrálske štáty a teritóriá, niektoré štáty a mestá v USA a Kanade. Britská nadácia ASH uvádza, že okrem nich zákaz fajčenia v aute prevážajúcom deti majú aj Južná Afrika a Bahrajn, kým Maurícius striktne zakázal fajčenie v každom aute, ak sa v ňom nachádza okrem vodiča akákoľvek iná osoba.

Zákaz fajčenia má aj Nemecko, ten sa však týka len služobných vozidiel. Francúzsko podľa informácií britského portálu denníka Mirror od júla zakázalo nielen fajčenie v aute s deťmi do 12 rokov, ale pokuta hrozí aj vodičovi, ktorý počas jazdy konzumuje jedlo. Tento istý zákon zakázal aplikovať za jazdy mejkap, čítať mapu a počúvať príliš hlasnú hudbu.

Ako je na tom Slovensko

Slovenský zákon o ochrane nefajčiarov sa zatiaľ dotýka výlučne verejných priestranstiev a zákon o premávke sa fajčeniu samostatne nevenuje. Všetko závisí len od interpretácie zákona a teda prípadné potrestanie vodiča za fajčenie počas jazdy je viac ako problematické.

BANNER300

Hneď úvodné ustanovenia hovoria, že vodič je povinný venovať sa naplno vedeniu vozidla a sledovať situáciu v premávke. Okrem toho nesmie „používať hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky, vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode“. Ďalším ustanovením, ktoré by sa mohlo dotknúť fajčenia, je aj stará známa povinnosť prispôsobiť jazdu svojím schopnostiam, poveternostným podmienkam, stavu vozovky a situácii v premávke.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Zdroj: Dreamstime

Podľa našej legislatívy majú výslovne zakázané fajčiť iba vodiči pojazdných pracovných strojov s konštrukčnou rýchlosťou vyše 45 km/h a motorkári. „Fajčenie počas jazdy zákon o cestnej premávke nedovoľuje len motocyklistom a ich spolujazdcom. Napriek tomu činnosti, ktoré nesúvisia s riadením vozidla, polícia neodporúča. Vodiči by sa mali plne venovať vedeniu vozidla. Nevenovanie sa riadeniu motorového vozidla je jednou z častých príčin dopravných nehôd,“ uviedol Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie Ministerstva vnútra.

V porovnaní s vyššie spomínanými krajinami majú slovenskí fajčiari vo svojom vlastnom aute zatiaľ lepšiu pozíciu. Vzhľadom na pretrvávajúci boj proti fajčeniu a najmä jeho pasívnej forme na európskej úrovni však predpokladáme, že skôr či neskôr príde na rad aj Slovensko.

Diskusia  ()

Video

Diskusia