Ilustračná snímka

Poradca Drsné rozhodnutie súdu: Doživotie “pretekárom”

Foto: Pexels.com

4.4. 17:30 Ak si niekto myslí, že mu patrí svet a mesto si pomýli s dejiskom nakrúcania ďalšieho dielu Rýchlo a zbesilo, musí počítať s dôsledkami. Nemecký súd urobil s dvomi samozvanými pretekármi krátky proces.

Nezodpovednosť niektorých vodičov je bezhraničná ako sám vesmír. Medzi nich možno jednoznačne a bez výčitiek svedomia zaradiť samozvaných pretekárov, ktorí si bez ohľadu na dôsledky musia mastiť ego v cestných pretekoch. Nenapadne im ísť sa vybúriť na pretekárske okruhy, ale musia sa predvádzať na cestách priamo v meste.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Pexels.com

Presne to je prípad dvoch mladých mužov v Nemecku, o ktorom sme písali takmer na deň presne pred dvomi rokmi. Marvin N. (27) a Hamdi H. (30) sa v noci z 31. januára na 1. februára 2016 stretli v jednom z berlínskych barov, kde sa dohodli na nelegálnych pretekoch. Zhruba 40 minút po polnoci sa na bielu čiaru na semaforoch postavili Marvinov Mercedes AMG CLA 45 a Hamdiho Audi A6. Autá išli po meste rýchlosťou 118 km/h, pričom na trase minuli 11 semaforov, na väčšine svietila červená.

V kritickom momente tesne pred nehodou šliapli na plyn a jeden z nich v rýchlosti 160 až 170 km/h narazil do maličkého Jeepu, ktorý vychádzal z bočnej ulice na zelenú. Všetky tri vozidlá začali doslova lietať po okolí. A ako to už býva, dvaja pretekári prežili v podstate s minimálnymi zraneniami, kým 69-ročný vodič Jeepu náraz neprežil.

Sudca ich vtedy odsúdil na doživotie pre trestný čin vraždy v súbehu s trestným činom ťažkého ublíženia na zdraví a úmyselným ohrozením cestnej premávky. Od nehody mali obaja zadržané vodičské preukazy a sedia vo vyšetrovacej väzbe. Sudca aj policajti vtedy označili miesto nehody za „bojové pole“.

Advokáti obžalovaných sa okamžite odvolali a vlani sa vecou zaoberal aj Spolkový súdny dvor, ten však vec vrátil na ďalšie prejednanie, nakoľko súd nepreukázal úmysel. Presne to je rozdiel medzi vraždou a zabitím. V prípade vraždy musí byť preukázaný úmysel niekoho pripraviť o život. Minulý týždeň sa konalo ďalšie pojednávanie na Berlínskom krajinskom súde, ktorý opäť potvrdil predchádzajúci rozsudok, jedinečný v nemeckej histórii.


Ako sa nehoda stala? Presná schéma v galérii!


„To, čo sa stalo, nemá s nedbanlivosťou nič spoločné,“ cituje predsedajúceho sudca nemecký portál Bild. „Obžalovaní sa z bezvýznamných dôvodov zahrávali so životmi iných ľudí.“ Podľa sudcu sú obaja pretekári bezohľadní egocentrici, ktorí svoje autá doslova zbožňovali. Štátna prokuratúra znova požadovala doživotie, kým advokáti navrhovali oveľa miernejší trest za nedbanlivosť a zabitie a v prípade Marvina N. aj za nedbanlivostné ublíženie na tele jeho vtedajšej spolujazdkyne. Keďže súd potvrdil doživotie, hneď na konci pojednávania požiadali o revíziu. To znamená, že prípadom sa opäť bude zaoberať Spolkový súdny dvor.

Zdroj: Soňa Zverková

Video

Diskusia