Optimizmus na trhoch pretrváva a vytlačil ropu na najvyššiu úroveň za posledné dva mesiace. Severomorská ropná zmes Brent ukončila prvý tohtoročný týždeň na úrovni 62,70 dolára za barel (54,99 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 60,62 dolára za barel (52,56 eura).

Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, okrem znižovania ťažby v karteli OPEC k tomu prispieva aj zlepšovanie nálady ohľadom globálneho ekonomického vývoja. Na podporu americkej centrálnej banky Fed a na optimistické správy ohľadom rokovaní medzi USA a Čínou o vzájomnom obchode reagujú trhy pozitívne, čo neobchádza ani ropu. Tento optimizmus dokázal prebiť aj správy o ďalšom prudkom raste ťažby v USA.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny v EÚ už začínajú stúpať, i keď v niektorých krajinách ešte pokračujú nadol. V týždni do 14. januára u nás ešte zlacneli, tento vývoj sa asi neudrží dlho. Benzín na našich čerpacích staniciach zlacnel o 0,5 centu a diesel o 0,3 centu. Ceny palív v Rotterdame sa vyvíjali rôzne. Nafta rástla spolu s ropou a počas týždňa si pripísala 14 eur za tonu, benzín zase klesol o päť eur za tonu. Boros na základe tohto vývoja očakáva zdraženie oboch typov palív o dva a štyri centy.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zväčšil. Kým v týždni do 7. januára sme tankovali benzín o 7,1 centu lacnejšie, k 14. januáru bol lacnejší až o deväť centov. Diesel je stále drahší než pred rokom, i keď je rozdiel minimálny. Medziročný rozdiel sa v priebehu týždňa zväčšil z 1,4 na 2,9 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: Dreamstime, EK

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková