ikona

Poradca Porovnanie SUV s 4x4: Ktoré sa oplatí najviac?

Foto: AUTO BILD

12.12. 2018 9:18 Na nemeckom trhu neprekvapí prvenstvo modelu VW, do prvej desiatky najobľúbenejších modelov sa však dostala aj Dacia, Mazda či Škoda.

Od začiatku tohto milénia sa segment SUV prepracoval z pozície neveľmi dôležitého outsidera na snáď najväčšiu hybnú silu v automobilovom priemysle. Severoamerickí zákazníci podľahli tomuto trendu už dávnejšie, no v priebehu ostatného desaťročia vlna intenzívne zasiahla aj mnohé európske či ázijské krajiny. Výnimkou v tomto smere nie je ani Slovensko.

Do milióna v starej mene sa dá kúpiť mnoho SUV s pohonom 4x4
Do milióna v starej mene sa dá kúpiť mnoho SUV s pohonom 4x4
Zdroj: AUTO BILD

Na našom trhu úspešne pôsobí viacero športovo-úžitkových vozidiel. Snáď najväčšie haló vyvolalo Suzuki Vitara, ktorému sa predvlani podarilo zosadiť dlhodobého kráľa tuzemských predajných rebríčkov menom Škoda Fabia. Do prvej desiatky sa vtedy prepracovali aj modely Hyundai Tucson či Kia Sportage. Medzičasom sa situácia trochu zmenila, aj keď niektoré mená zostali.

Momentálne spadá do segmentu SUV ohromne široká škála modelov, čo odráža veľmi veľké cenové rozpätie. Suma požadovaná za Rolls-Royce Cullinan by stačila na kúpu tridsiatich exemplárov typu Dacia Duster v základnej verzii. Veľkú časť predajných čísel však v našich končinách tvoria autá do 35-tisíc eur, čo je približne milión korún v starej mene.

NAJPREDÁVANEJŠIE SUV SO 4x4 DO 35-TISÍC

Do tejto cenovej hranice si možno kúpiť viacero vozidiel roztáčajúcich všetky kolesá, čo nebýva súčasťou štandardu. Bežný býva v tomto teritóriu pohon prednej nápravy. Stále je však dosť zákazníkov, ktorí systém 4x4 berú pri SUV ako samozrejmosť. Práve na „štvorkolky“ sa nedávno pozreli naši nemeckí kolegovia. Zostavili desaťčlenný rebríček tých, ktoré sa u nich predávajú najviac.

Podobne ako v prípade najobľúbenejších kompaktných kombi by slovenský rebríček vyzeral trochu inak, istotou je prítomnosť už spomínaného Japonca i vyššie umiestnenie českej značky. No väčšina zahrnutých modelov patrí aj na našom trhu k tým najpopulárnejším. Kompletný zoznam obsahuje galéria spolu s tipmi na výber motora, nechýbajú ceny platné pre Slovensko.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia