ikona teplo

Poradca Test ukázal, čo sa deje v rozpálenom vozidle

Foto: ÚAMK

23.7. 2015 10:45 VAŠA TÉMA    Pobyt v rozpálenom aute na ostrom slnku môže vážne ohroziť nielen život dieťaťa ale aj dospelého človeka v dobrej telesnej kondícii. Test ukázal, ako rýchlo narastá teplota vnútri takto zaparkovaného vozidla, aký ničivý vplyv má na posádku ale napríklad i na potraviny.

Horúčavy dávajú ľudskému organizmu poriadne zabrať, nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Inak si totiž nemožno vysvetliť tragédiu, ktorá sa odohrala včera v Nitre, keď otec zabudol, že má dvojročnú dcérku odviezť do jaslí, odišiel do práce a nechal dieťa v rozpálenom aute niekoľko hodín. Záchranárom sa ju už nepodarilo oživiť.

Tento hrozivý prípad však zďaleka nie je ojedinelý. Podľa informácií českého autoklubu ÚAMK každý desiaty deň zomrie vo svete v prehriatom aute jedno dieťa. Len vlani takto v USA prišlo o život 13 detí a od roku 1998 ich bolo celkovo 575, pričom 73 percent z nich nemalo ani dva roky. Práve preto sa susedský motoristický klub rozhodol otestovať, aké následky má na posádku auta, zaparkovaného mimo akéhokoľvek tieňa, letná horúčava.

Takto sa na ostrom slnku piekli dvaja figuranti
Takto sa na ostrom slnku piekli dvaja figuranti
Zdroj: ÚAMK

Český klub sa preto rozhodol otestovať letné peklo v aute. Pred testom ukazoval digitálny teplomer s dvomi senzormi na priamom slnku teplotu 46,4°C, po polhodinovej ceste na miesto určenia s vypnutou klimatizáciou aj ventiláciou a zatvorenými oknami však už stúpla teplota v aute na 54,7°C. Pred testom sa na palubnú dosku, predné sedadlo a do batožinového priestoru rozmiestnil skúšobný tím potraviny: plátkový syr, šunku, rožky, zeleninu, jogurt, pohár vody, zemiakový šalát a čokoládu.

Dehydratácia, malátnosť, hroziaci kolaps

Všetko je pripravené na ostrý test, do auta odstaveného na otvorenej asfaltovej ploche si následne sadajú dvaja figuranti. Teplota v kabíne sa takmer okamžite zdvíha z 54,7 na 55,2°C. Už po prvých piatich minútach však stúpa horúčava v interiéri až na 60,6°C, takže potraviny sa zahrievajú aj bez mikrovlnnej rúry. Cennou informáciou je, že v čase, keď v kabíne vládne peklo, teplomer v batožinovom priestore stále ukazuje hodnotu 36°C. Ak teda nemáte na výber a auto musíte odstaviť na priamom slnku, veci citlivejšie na teplo odložte do kufra.

Po desiatich minútach sa začína figurantom ťažko dýchať, po ďalších piatich to už nevedia v aute vydržať. Pot sa z nich doslova leje, nohavice sú na stehnách úplne premočené, tričká môžu rovno žmýkať. Jeden z figurantov to vzdáva, druhý absolvuje ešte päť minút a končí. Figuranti sú dehydrovaní, točí sa im hlava, pociťujú malátnosť a únavu.

Po teste vyzerali figuranti, ako by práve vyšli
Po teste vyzerali figuranti, ako by práve vyšli
Zdroj: ÚAMK

A potraviny? Akákoľvek požívateľnosť sa už dávno odporúčala. Zemiakový šalát po necelých 20 minútach zapácha, na povrchu sa vytvoril akýsi vodný film. Pitná voda má vyššiu teplotu než ľudské telo. Šunka nadobudla nezdravý zelený odtieň a zoschla. Čokoláda predviedla praktickú ukážku zmeny skupenstva a plátok syra v batožinovom priestore sa pri teplote takmer 40°C rýchlo zamaskoval do plesnivej kamufláže.

Z jednoduchého testu vyplynulo, že dospelý človek v dobrej kondícii nedokáže v lete pri meteorológmi udávaných vonkajších teplotách okolo 30°C (merajú sa v tieni) vydržať v zatvorenom aute dlhšie než 15 až 20 minút. Jeden z pokusných vodičov po skončení testu takmer na jeden dúšok vypil až dva litre vody. U detí by boli následky oveľa dramatickejšie, pretože odolnosť ich organizmu voči extrémnym podmienkam je zhruba polovičná a podľa odborníkov sa detské telo zahrieva päťnásobne rýchlejšie než u dospelého človeka.

Čo robiť, ak uvidíte dieťa v zatvorenom aute

Ak teda dospelý človek v dobrej kondícii vydrží v rozpálenom aute sotva 20 minút, u malého dieťaťa sa už po pár minútach môže dostaviť kolaps. Nepomôže ani pootvorené okienko. To síce v testovacom aute dokázalo znížiť teplotu o dva stupne, pri 60°C však ide o hodnotu viac ako zanedbateľnú.

BANNER300

Ako treba zareagovať, keď objavíte v zamknutom vozidle dieťa? V prvom rade je potrebné vyhodnotiť situáciu, nakoľko rodič sa môže nachádzať len niekoľko metrov od auta. Pokiaľ sa dieťa hýbe alebo plače, snažte sa krikom privolať rodiča alebo sa pokúste aktivovať alarm vozidla. Nesnažte sa pridlho, rozhoduje totiž každá minúta. Ak ani jeden z pokusov identifikovať rodiča nevyjde, neváhajte a okamžite volajte linku 112 alebo políciu (158).

Detský organizmus zvláda horúčavy oveľa horšie
Detský organizmus zvláda horúčavy oveľa horšie
Zdroj: DVR

Iná situácia nastane, ak vidíte dieťa v odstavenom aute na ostrom slnku, ktoré nereaguje. Prvým krokom zostáva telefonát na linku 112, kde môžete po konzultácii s odborníkmi podľa vonkajších znakov určiť, či dieťa len spí alebo je v bezvedomí a teda v priamom ohrození života. Ak ide o ohrozenie života, môžete rozbiť okno vozidla. Z právneho hľadiska sa síce dopúšťate trestného činu poškodzovania cudzej veci, ale porušujete jeden zákonom chránený záujem v prospech ochrany vyššie postaveného záujmu, a tým je ľudský život.

Trestný zákon na takúto situáciu pamätá v ustanovení o krajnej núdzi, i keď musia byť splnené dve podmienky: princíp subsidiarity a princíp proporcionality. Po slovensky povedané, prvý princíp znamená, že nebolo inej cesty, len rozbiť okno. Druhý možno označiť ako princíp primeranosti, čiže rozbitie všetkých okien už možno jednoznačne označiť za neprimeraný zásah. Ak si nie ste istí, či by ste to zvládli, okamžite zavolajte políciu, ktorá je na podobný zásah lepšie pripravená.

Krajná núdza (§ 24 Trestného zákona)

(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde o krajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať.

Diskusia  ()

Video

Diskusia