ikona dieta auto

Poradca Dieťa v aute nikdy nenechávajte

Foto: Auto BILD

29.6. 2016 9:15 VAŠA TÉMA Teploty stúpajú a zdravotné riziká pre deti a zvieratá v rozpálenom vozidle prudko narastajú. Poradíme vám, ako reagovať, ak uvidíte v zatvorenom automobile dieťa.

Dovolenkové obdobie je na dosah a teploty stále stúpajú. S nimi však prichádza aj nemalé riziko zhoršenia tragickej bilancie, ktoré súvisí s úmrtiami detí v rozhorúčených vozidlách. I keď chladnejší vánok môže navodiť subjektívny dojem nižšej teploty, v aute vetrík nepofukuje a akonáhle sa do karosérie naplno opiera slnko, horúčava život dieťaťa ohrozuje. Nezávisle od pootvorených okien.

Ilustračná snímka. Zdroj: DVR
Ilustračná snímka. Zdroj: DVR
Zdroj: DVR

Zhruba pred rokom český autoklub ÚAMK zorganizoval test, v ktorom si dvaja dospelí muži sadli do vozidla na priamom slnku. Pred skúškou ukazoval digitálny teplomer na priamom slnku teplotu 46,4°C, po polhodinovej jazde na miesto určenia s vypnutou klimatizáciou aj ventiláciou a zatvorenými oknami stúpla teplota v aute na 54,7°C. Päť minút po odstavení vozidla teplota presiahla 60°C. Pekelná horúčava prinútila prvého figuranta vzdať sedenie v aute po 15 minútach, druhý vydržal ešte päť minút a vzdal to tiež.

Dieťa v zatvorenom vozidle

Dospelý človek teda nevydrží v zatvorenom vozidle dlhšie než 20 minút, no detský organizmus je citlivejší. Skolabuje preto oveľa skôr. Čo robiť, ak vidíte dieťa v zatvorenom vozidle? V prvom rade nepanikárte, ale najprv skúste volaním privolať rodiča, ktorý môže byť niekde v blízkosti.

Pokiaľ sa na vaše volanie nikto neozve a dieťa reaguje napríklad na klopanie na okienko, privolajte políciu na tiesňovom čísle 158. Ak sa reakcie nedočkáte, zavolajte na tiesňovú linku 112, kde vám operátor pomôže určiť, či dieťa spí, alebo je v bezvedomí a teda v priamom ohrození života. V prípade, že operátor vyhodnotí situáciu ako život ohrozujúci stav, môžete rozbiť okno vozidla. Pokiaľ si nie ste istí, požiadajte operátora o privolanie polície, ktorá je na podobný zásah lepšie pripravená.

Rozbitím okna vám trestnoprávne stíhanie nehrozí. Hoci z právneho hľadiska ide o trestný čin poškodzovania cudzej veci, ľudský život je právne postavený vyššie než hmotný majetok. Trestný zákon totiž obsahuje ustanovenie o krajnej núdzi. Ten hovorí, že „čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.“ V tomto prípade porušujete jeden zákonom chránený záujem (majetok) v prospech ochrany vyššie postaveného záujmu (ľudský život).

zdroj: Auto BILD
zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD

Zviera v rozpálenom aute

Úplne iný režim platí pre prípad, keď rozpálenom aute uvidíte zviera, napríklad psa. I keď na internete nájdete množstvo videí, ako ľudia zachránili psa rozbitím okna, pochádzajú zväčša zo zahraničia. Na Slovensku vám takýto postup, žiaľ, odporučiť nemôžeme. Podľa slovenských zákonov je zviera len vec. Inými slovami, ak nie ste zlodej, nebudete ničiť cudzie vozidlo pre balíček bateriek či roztopenú čokoládu. Pretože presne tak vníma naša legislatíva zvieratá.

Na druhej strane Trestný zákon obsahuje ustanovenia o týraní zvierat, ktorý v závislosti od závažnosti činu ustanovuje trest odňatia slobody až na päť rokov. Pokiaľ zbadáte vo vozidle rozhorúčené zviera, jediným možným riešením je privolať políciu. Hoci ani policajti nesmú poškodiť vozidlo, z evidencie môžu zistiť jeho majiteľa a skontaktovať ho.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Zdroj: Dreamstime

Psy trpia horúčavami viac než ľudia, nakoľko majú obmedzené možnosti regulácie telesnej teploty a už po niekoľkých minútach môže pri nich dôjsť k úplnému kolapsu. Človeku výrazne pomáhajú potné žľazy, ktoré sa nachádzajú po celom tele. Pes ich však nemá, preto sa pri vysokých teplotách snaží udržať normálnu teplotu predovšetkým zrýchleným dýchaním.

V horúcom prostredí telesná teplota zvieraťa rapídne stúpa, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom a v prípade, že pomoc príde neskoro, aj k jeho smrti. Príznakmi prehriatia sú veľmi rýchle a niekedy sťažené dýchanie, vytreštené oči, strata koordinácie pohybov, slabosť, kŕče, zvracanie, hnačka alebo výrazne červené sliznice v dôsledku nadmerného prekrvenia. Ak pomoc nepríde včas, pes upadá do kómy, dochádza k poškodeniu vnútorných orgánov, opuchom dýchacích ciest a mozgu a pes napokon zomiera.

zdroj: Auto BILD
zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD

Rada na záver

Automobilky začínajú prichádzať s rôznymi zaujímavými pomôckami, ktoré vodiča upozornia na prítomnosť dieťaťa na zadnom sedadle. Niekedy však pomôže úplne jednoduchá vec. Stačí si vypestovať zvyk a vždy pred odchodom z vozidla otočiť hlavu a skontrolovať zadné sedadlo.

Neprináleží nám odsudzovať ani posudzovať rodičov, ktorí nechajú dieťa v zatvorenom aute. Sme presvedčení, že žiadny z nich nechce svojmu potomkovi ublížiť. Preto odporúčame: nikdy nenechávajte dieťa alebo domáceho miláčika v zatvorenom aute, a to ani v tieni. Hoci si môžete povedať, že zabehnete len na päť minút do potravín či na poštu. No na pošte môžu byť dlhé rady čakajúcich ľudí a v potravinách si môžete spomenúť, že ešte potrebujete toto či tamto. Z piatich minút sa razom stane polhodina a tragédia je na svete. Tragédia, ktorej sa dalo predísť.

zdroj: Auto BILD
zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD
Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia